Uzay, Havacılık ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2021'de SavunmaTR'nin sorularını yanıtlayan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil; MMU, HÜRKUŞ, HÜRJET, ve ATAK II'ye ilişkin gelişmeleri paylaştı.

"MMU projesi ile uluslararası olarak bu proje bazında önden gidiyoruz."

Milli Muharip Uçağın 2023'te motorunun çalıştırılacağını, 2025'te uçacağını ve 2028'te Türk Hava Kuvvetleri'ne teslimatının gerçekleştirileceğini söyleyen TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, "MMU yalnız Türkiye'nin en önemli projelerinden biri değil. Mesela Avrupa'da da bu türden proje başlatanlar var ama biz önden gidiyoruz. Bu kısma kadar gelebilen tek proje bu. Fransızlar, Almanlar ortak yapmaya çalışıyorlar; İngilizler yapmaya çalışıyorlar ama biz önden gidiyoruz. ABD'de, Çin'de ve Rusya'da var ve şu anda bizde oluyor." şeklinde konuştu.

"HÜRJET 2023'te uçmaya başlayacak"

Jet eğitim uçağı HÜRJET'e ilişkin konuşan Kotil, "Bu uçak şirketin kendi öz kaynakları ile yapılıyor. Daha önce HÜRKUŞ'u geliştirdik, HÜRJET'i yapıyoruz. Aslında zorluk olarak silsile böyle, o turboprop'tu. Aslında aynı anda hem jet eğitim uçağını hem de MMU'yu yapıyoruz. HÜRKUŞ, HÜRJET, MMU... Aslında bunların üçünü birbirine bağladığımız zaman hepsi de yeni tasarım olduğu için plotaj açısından, kullanım açısından büyük bir harmoni oluşuyor. Aslında Türkiye bu konuda dünyada tek olacak. Çünkü hepsini arka arkaya yapıyoruz. Bunun yanı sıra jet eğitim uçağı; MMU'ya eleman yetiştirmeye, teknoloji geliştirmeye sebep oluyor. Bu 2023'te uçuyor olacak, o hangardan çıkacak. 2025'te teslim edilecek, o uçmaya başlayacak. Dolayısıyla önden giden bir uçak." ifadelerini kullandı. 

"Bizim, kendimizi geçmemiz gerekiyor"

Yılda 4 bin mühendisin TUSAŞ ekibine dahil edildiğini söyleyen Kotil, ihracat başarılarına değindi ve "İhracatta yine bu yıl birinci seçildik. Ama tabii bizim, kendimizi geçmemiz gerekiyor. Birinci olsak da bizim için bir anlam ifade etmiyor. Çünkü bizim bu şirketi, 10 milyar dolar ihracata götürmemiz gerekiyor." dedi.

"ATAK II, Deniz Kuvvetleri'nin çok işine yarayacak"

ATAK II'ye ilişkin bilgi veren Kotil, "Bu 11 tonluk bir helikopter. Kara Kuvvetleri için 3 tane yapmaya başladık. 2023'te ilk uçuşu olacak. 2023'te ilk uçuşu olacak ve 2025'te teslim edeceğiz. Bu açıdan çok önemli. Bunun güç sistemini (transmisyon sistemi) kullanarak 19 kişilik genel maksat helikopteri yapıyoruz. Bu da kendi klasında en iyi olacak. Bu biraz daha kısa, arkasında rampa var. Gemiye çok rahat inebiliyor. Dolayısıyla bu helikopterimiz Deniz Kuvvetleri'nin çok işine yarayacak. 19 tane askerimizi kıyıya, kıyıdan gemiye götürme yeteneği var. Her yerde kullanılabilecek. 2025'te uçacak ve 2027'de teslim edeceğiz." ifadelerini kaydetti.

''Amacımız Rusya'yı Orta Doğu'dan ve BAE'den uzak tutmak'' ''Amacımız Rusya'yı Orta Doğu'dan ve BAE'den uzak tutmak''

"Biz, gençlerden heyecan istiyoruz"

Son olarak TUSAŞ'ın gençlere yönelik projelerinden bahseden Kotil, "İlkokul ve ortaokul öğrencilerini işe alıyoruz. Onlarla bir anlaşma imzalıyoruz ve diyoruz ki; mühendislik okursanız, notunuz 3 ve yukarısı olursa gelin sizi işe alacağız. Bugünden söz veriyoruz, yani ilkokul çocuğunun işi hazır. Biz, gençlerden heyecan istiyoruz. İşe alımlar var ama bizim asıl ilkokul çocuklarını işe almamız lazım. Sözümüzü verdiğimiz binlerce ilkokul çocuğunun bize gönül vermesini amaçlıyoruz." ifadeleriyle sözlerini tamamladı.