banner23

banner24

Türkmen Cephesi'nden Azerbaycan'a destek

SavunmaTR'ye özel açıklamalarda bulunan Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü, uzun yıllardır Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinin işgal altında olduğu söyledi.

25 Temmuz 2020, 13:21
Türkmen Cephesi'nden Azerbaycan'a destek

Irak Türkmen Cephesi’nden Ermenistan’la çatışmalar yaşayan Azerbaycan’a destek açıklaması geldi. Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşad Salihi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e bir dayanışma ve başsağlığı mektubu yazdı.

Türkmen Cephesi Genel Merkezi’nden paylaşılan mektupta; Ermeni silahlı unsurlarının Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine silahlı saldırı gerçekleştirildiğine ve bu eylemin kahraman Azerbaycan askerleri tarafından püskürtüldüğüne değinildi. Mektupta Ermeniler’in şiddet ve saldırganlık temelli bu kınanırken, hayatını kaybeden dost ve kardeş Azerbaycanlı şehitler için Allah’tan rahmet, Azerbaycan halkı ve hükümetine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilendi.

“Burada büyük bir haksızlık, büyük bir insanlık suçu var”  
SavunmaTR'ye özel açıklamalarda bulunan Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü, uzun yıllardır Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinin işgal altında olduğu söyledi.

“Burada büyük bir haksızlık, büyük bir insanlık suçu vardır. Dolayısıyla, Ermenistan’ın yaptığı bu hukuk dışı uygulamanın bir an evvel sonlandırılması gerekmektedir. Baktığımız zaman, Türk dünyasının ortasında küçücük bir damla gibi kalan Ermenistan’ın böyle bir şeyi uygulama şansı yoktur. Ancak maalesef, özellikle 90’lı yıllarda arkasına Rusya’nın desteğini alarak böyle bir iş yapması büyük bir haksızlıktır ve bu hukuksuzluk devam etmektedir. Ancak bu yaşanan gelişmelerin, biz mutlaka arkasında başka bir mesele olduğunu düşünmekteyiz. Durup dururken Ermenistan’ın böyle bir çatışmayı başlatmasının farklı anlamlar ve mesajlar içerdiğini düşünmekteyiz. Yine birilerinin Ermenistan’ı bir piyon olarak kullandığını ve Ermenistan üzerinden Azerbaycan’a ve nihayetinde Türkiye’ye bir mesaj verilmeye çalışılıyor diye düşünüyoruz. Bizler hiçbir zaman kan dökülmesinden ve insanların hayatlarını kaybetmesinden yana değiliz. Ancak, zulüm gören ve yerleşik hayat düzenleri ortadan kalkan, göç etmek zorunda kalan insanların ve ortadaki haksız ve hukuksuz durumun ortadan kaldırılmasından yanayız. Ermenistan aklını başına almalıdır. Sürekli arkasına Rusya’nın desteğini alarak veya diğer bölgesel aktörlerin piyonu olarak saldırgan tutum ve tavırlarda bulunmaktan kendini kurtarmalıdır. Ermenistan zaten kendi içinde de erimekte olan bir ülkedir. Hem siyasi hem iktisadi hem de içtimai anlamda birçok sıkıntıları mevcuttur.”

"Ermenistan’ın saldırgan davranışları cezalandırılmalıdır"
Tütüncü, Irak Türkmen Cephesi’nin tutumunun gayet açık ve net olduğunu bildirirken, Azerbaycanlı soydaşlarının ve kardeşlerinin sonuna kadar yanında olduklarını da vurguladı. 

“Yaşanan hadiselerin müsebbibi olarak ve gerçek bir ülkeye yakışan şekilde Ermenistan’ın üzerine düşeni yapması gerekmektedir. Genel Başkanımız Erşad Salihi de yaptığı açıklamada; Azerbaycan halkına taziyelerini ve Ermenistan tarafına kınamalarını bildirmiştir. Yaşananların hiçbir tarafa yarar sağlamayacağını ve artık kimsenin Türk dünyasının ve Azerbaycan’ın sabrını sınamaması gerektiğini buradan bildiriyoruz. Azerbaycan hükümetinin yaşanan saldırılar karşısında ortaya koymuş olduğu vakur duruş tüm kesimlerce takdire şayandır ve bu noktada Azerbaycan hükümetinin ve ordusunun mukavemet hakkı mahfuzdur. Bununla beraber başta anavatanımız Türkiye olmak üzere tüm Türk dünyası bu noktada sonuna kadar Azerbaycan Devleti’nin ve halkının arkasındadır.”

"Türkiye bölgede caydırıcı bir güç olarak önümüzde durmaktadır"
Tütüncü, geçtiğimiz günlerde Ermenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan "Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmaya Türkiye’nin olası bir müdahalesi konusunda endişeliyiz." açıklamasına da değindi.

Tütüncü, “Ermenistan endişelenme konusunda haklıdır. Türkiye bölgede caydırıcı bir güç olarak önümüzde durmaktadır. Dolayısıyla, Ermenistan’ın bu noktadaki endişelerini anlayışla karşılıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.