banner23

banner24

Yüksel: Siber güvenlik alanına gençleri çekmek istiyoruz

2017 yılından kurulan CyberThink'i ne amaçla kurulduğunu anlatan CyberThink kurucu üye başkanı Mahir Yüksel, okullarda gençlere yönelik yapılan çalışmaların detaylarını SavunmaTR'ye açıkladı

08 Ağustos 2020, 09:59
Yüksel: Siber güvenlik alanına gençleri çekmek istiyoruz

CyberThink kurucu üye başkanı Mahir Yüksel, CyberThink'in amaçlarını SavunmaTR'ye açıkladı. Yüksel, hedeflerinin arasında gençleri siber güvenlik sektörüne çekmek istediklerini söyledi.

2017 yılından kurulan CyberThink'i ne amaçla kurulduğunu anlatan CyberThink kurucu üye başkanı Mahir Yüksel, okullarda gençlere yönelik yapılan çalışmaların detaylarını SavunmaTR'ye açıkladı. Yüksel, okullarda yaptıkları çalışmayla ilgili bilgi verirken, ilgi duyan öğrencileri siber güvenlik alanına yöneltmeye çalıştıklarını ifade etti.

"Siber güvenlik sektöründe çalışmak gençleri bu alana çekmek istiyoruz"

"Biz CyberThink’i 2017 yılında kurduk. 2017 yılında ülkemizde siber güvenlik sektöründe çalışmak isteyen ve alana ilgi duyan gençleri bu alana çekmek aynı zamanda bu alanla ilgili hiç tecrübesi olmamış genç arkadaşlara farkındalık sağlayıp, yine bu alana yönlendirmelerini sağlamak için kurulmuş bir organizasyon. CyberThink'in üç temel amacı var. Birinci amaç siber güvenlik çalışmaları, bu çalışmaların içerisinde ağırlıklı olarak eğitim çalışmaları var. Siber güvenlik eğitimleri kapsamında Cyber Camp 2017-2018-2019 ve Cyber Take Off programlarını ekip olarak yürüttük. Üniversitelerde CyberTeaTalks, CyberThink’in çekirdek ekibiyle hazırlayıp yaptık. Siber güvenlik dalı sıradan bir bilim dalı gibi değil. Bir matematik, fizik, kimya alanı gibi değil. Eğitim verdiğiniz kişiyi biraz da olsa tanıyor olmanız lazım. Biz ilk olarak İstanbul erkek lisesi içerisinde bir siber güvenlik takımı kurduk. Sonrasında NuN okullarında iki yıldır devam eden düzenli siber güvenlik eğitimimiz var. Ayrıca Üniversite kulüpleri ile beraber düzenlediğimiz eğitimlerimiz var. Üniversite öğrencilerine yönelik eğitimlerimizi fiziki olarak okullara gidip eğitim vererek gerçekleştirdik. Lakin; Kovid nedeniyle eğitimlere online olarak devam ediyoruz."

CyberThink kurucu üye başkanı Mahir Yüksel, Anadolu'nun dört bir yanına ulaşmayı hedeflediklerini Anadolu'da yaşayan gençlere siber güvenlik alanını tanıtmak istediklerini belirtti.

"Van’dan Aydın’a Tekirdağ’dan Elazığ'a kadar geniş bir eğitim programı sürdürüyoruz"

"Geçen senenin başında Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi hamiliğinde Cyber Anadolu isimli bir programa başladık. Cyber Anadolu’nun temel amacı Türkiye’nin dört bir yanında alana ilgi duyan gençleri eğitmek ve siber güvenlik alanına çekmek. Van’dan Aydın’a Tekirdağ’dan Elazığ'a kadar geniş bir eğitim programı sürdürüyoruz. CyberThink tarafından düzenlenen, doğrudan ya da dolaylı olarak katkı sağladığımız programlarda bugüne kadar 1000’e yakın gencimizin zihin dünyasına bir nebze de olsa katkıda bulunabilme imkanına sahip olduk. İkinci çalışma alanımızın adı 'Savunma ve Güvenlik' odaklı çalışmalar. Siber güvenlik odaklı çalışmalarda dış güçlerin ülkemiz üzerinde bazen aşikar bazen gizli yürüttüğü siber operasyonları anlamak, bunlarla ilgili raporlar hazırlamak ve bunlarla ilgili karar verici mercilere bilgi aktarmak. Sadece kamu kurumlarına değil, kritik altyapılara da çıktı sağlamak, savunma ve güvenlik odaklı çalışmaların temel amaçlarından biri."

Dijital dönüşüm ve toplumsal mahremiyet çalışmalarına da vurgu yapan Yüksel, telefona yüklenen mobil uygulamaların masum olmayabileceğini söyledi. CyberThink kurucu üye başkanı Mahir Yüksel, toplumsal bilgi güvenliğinden de bahsetti.

"Kişisel bilgi güvenliği aslında gün sonunda toplumsal bilgi güvenliğini meydana getirmektedir"

"Üçüncü çalışma alanımız ise 'ijital Dönüşüm ve Toplumsal Mahremiyet' çalışmalarıdır. Ailelerimizin, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin karşı karşıya kaldığı ciddi riskler söz konusu. Güncel riskleri anlamak, toplumsal değerlerimizi tehdit eden dijital örnekleri anlatmak temel vazifelerimizdendir. Örneğin; yurtdışında bir ülkede geliştirilmiş bir mobil uygulama var. Bu uygulama çok masum gözüküyor ama cep telefonunuza yüklediğinizde bütün bilgilerinize erişim izni veriyorsunuz. Normalde bu uygulamanın bilgilerinize erişmemesi gerekiyor ama erişip bütün bilgilerinizi topluyor. Dolayısıyla toplumsal bilgi güvenliği risklerinden bahsetmek zorunda kalıyoruz. Vurucu cümlemiz ise 'Kişisel bilgi güvenliği aslında gün sonunda toplumsal bilgi güvenliğini meydana getirmektedir.' Mesela; yetkisiz erişim artık insan hayatını tehdit altında bırakabilecek bir konu, dolayısıyla her bir bireyin bilgi güvenliği ilkelerine riayet etmesi gerekiyor. Burada öncelikle en çok dikkat edilmesi gereken husus cep telefonlarımız çünkü; diğer elektronik aletleri sürekli yanınızda taşıma gibi bir şansınız yok. Biz yanımızda taşıdığımız cihaza telefon diyoruz ama bu bir telefon değil. Biz cebimizde bir mini bilgisayar taşıyoruz."