Türk Donanması, envanterine ekleyeceği savaş gemilerine entegre edilecek ATMACA füzesi ile gücüne güç katıcak.

TEI-TF6000 Turbofan Motoru için yeni parça teslimatı yapıldı TEI-TF6000 Turbofan Motoru için yeni parça teslimatı yapıldı

SAHA MBA eğitimlerinde konuşma yapan STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz,  "ATMACA Entegrasyonu" projesi kapsamında belirlenen 11 adet deniz platformuna ATMACA G/M Silah Sistemi'nin entegrasyonu sağlanacağını açıkladı.

ROKETSAN tarafından geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın belirlediği 11 platforma entegre edilecek.

F3E03GBWoAAYPIx

STM Genel Müdürü Güleryüz, sözleşme takvimine uygun olarak proje faaliyetlerine devam edildiğini ifade etti.

ROKETSAN ile STM arasında 23 Kasım 2022’de imzalanan sözleşme kapsamında entegrasyon faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor ve çalışmaların 2027’de tamamlanması planlanıyor.

Ada sınıfı korvetlerden atışı yapılan ATMACA aynı zamanda BARBAROS Yarı Ömür Modenrizasyonu kapsamında Barbaros sınıfı fırkateynlere entegre edilecek.

ATMACA Gemisavar Füzesi

İlk uçuşlu testi 2016 yılında gerçekleştirilen ATMACA, test ve kalifikasyon süresince birçok atışı başarıyla tamamladı. 29 Ekim 2018'de, seri üretim sözleşmesi imzalanan ATMACA'nın, su üstü platform üzerinden gerçekleştirilen ilk atış testi ise 2019’un Kasım ayında TCG Kınalıada korvetinden yapıldı. Son olarak 2021’in Şubat ayında canlı harp başlıklı konfigürasyonu ile icra edilen testte de ATMACA hedefi başarı ile vurdu.

Her türlü hava şartında kullanılabilen ATMACA, karşı tedbirlere dayanıklılığı; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal yeteneklerini bünyesinde barındırıyor. Bunlarla birlikte ileri görev planlama sistemi (3D routing) sayesinde de sabit ve hareketli hedeflere karşı etkili olabiliyor. Küresel Konumlama Sistemi (KKS), Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre alt sistemlerini kullanarak hedefine doğru yol alan ATMACA, hedefini yüksek doğrulukla bulabilmek için aktif radar arayıcısını kullanıyor.

1624276247_atmaca2

220 kilometrenin üzerinde bir menzile sahip olan ATMACA, görüş hattının ötesindeki hedefler için de büyük bir tehdit oluşturuyor. ATMACA’nın; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal kabiliyetlerinin ardında ise sahip olduğu gelişmiş ve modern veribağı (data link) yer alıyor. En verimli görev profilini sunabilen sistemde; hedefte zaman, hedef imha ve hedefi ateş altına alma operasyonel modları da mevcut.

ATMACA, yapısal tasarımı ile de fark yaratıyor. Füze, gelişen teknolojiler doğrultusunda, ağırlığın azaltılması ve yapısal dayanımın arttırılması için kompozit malzeme teknolojileri kullanılarak tasarlandı ve füzenin üretiminde, bu teknolojilerden azami ölçüde yararlanıldı. Ayrıca yerli ve milli imkanlarla geliştiren ATMACA Mavi Vatanın korunması için Deniz Kuvvetleri tarafından etkin bir şekilde kullanılacak ve bu alanda önemli görevler üstlenecek.