Macaristan Silahlı Kuvvetlerine kundağı motorlu havan yeteneği kazandırmayı amaçlayan Çok Uluslu Ar-Ge Programının sonuçları, düzenlenen bir etkinlikte tanıtıldı.

Macaristan ordusu envanterine giren Gidrán isimli 4×4 Ejder Yalçın Taktik Tekerlekli Zırhlı Araca Rheinmetall Rangarok firmasının 120 mm'lik havan silahı entegre edildi.

TEKNOFEST İzmir’de hayaller Roketsan ile gökyüzünde TEKNOFEST İzmir’de hayaller Roketsan ile gökyüzünde

Ulusal Silahlanma Direktörü ve Savunma Geliştirmeden Sorumlu Hükûmet Komiseri Dr. Gáspár Maróth, Macaristan Silahlı Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Romulusz Ruszin-Szendi ve Nurol Makine Genel Müdürü Engin Aykol’un katıldığı programda, 120 mm'lik havan silahı entegreli Gidrán’dan yapılan havan atışında hedef başarıyla vuruldu.

Macar Silahlı Kuvvetlerinin Bakony Savaş Eğitim Merkezi tatbikat sahasında gerçekleştirdiği etkinlikte Nurol Makinanın 4×4 NMS (YÖRÜK) Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Ailesi de tanıtıldı ve büyük ilgi gördü.

Gáspár Maróth programda ürünlerin geliştirilmeye yönelik yaptığı konuşmada, bu süreçte çeşitli şirketleri ürün geliştirmeye teşvik ettiklerini ve bu şirketlerin birlikte, şaşırtıcı derecede iyi çalıştığını dile getirdi.

Şirketlerin başka neler başarabileceğine dair pekçok yeni fikrin mevcut olduğuna da işaret eden Dr. Gáspár Maróth ayrıca, Macaristan'ın askeri teçhizatı olarak sunulacak ve yerel olarak geliştirilmiş birkaç platforma şimdiden uluslararası büyük bir ilgi olduğunu ifade etti.

Etkinlikte Polonya yapımı İHA'lar da bulundu.