2018’de, havacılık ürünleri ve parça imalatı işleri, saatte 54 dolarla Kanada’da enerjiden sonra en çok kazandıran ikinci sektör olurken, İngiltere’deki kıdemli havacılık mühendisleri de yılda 55.000 ila 75.000 dolar arasında değişen cazip maaşlar kazanıyor. 2018’de ABD’de ödenen ortalama maaşlara göre en yüksek maaşlı beş havacılık mesleği:

Hava trafik kontrol personeli – yılda 124.540 $ (saatte 59.87 $)

Bir hava trafik kontrol personelinin görevi, hava sahası içindeki gelen ve giden uçuşları kontrol etmeyi, planlı ya da programsız uçuşlar için izin vermeyi ve acil durumları ele almayı içeriyor.

Bilgisayarlar insan gibi görüp algılayabilir mi? Bilgisayarlar insan gibi görüp algılayabilir mi?

Hava trafik kontrol personelleri, havaalanı trafiğini idare eden kule rolünü oynayabiliyor veya havaalanı hava sahası içinde emniyeti sağlayan yaklaşma ve kalkış personeli ve hava sahasından geçen uçuşları kolayllaştırıyor.

ABD Hükümeti tarafından işe alınan hava trafik kontrol personelinin ortalama ücreti yılda 129.180 dolar iken, bilimsel topluluk ve teknik hizmetler için kullanılan personellere yılda 97.690 dolardan daha az ödeme yapılıyor. Maaş, havaalanı tarafından yönetilen trafiğe ve adayın deneyimine göre değişkenlik gösteriyor.

Hava trafik kontrol personellerinin yaklaşık %90’ı ABD Federal Hükümeti tarafından işe alınıyor. İş fazla konsantrasyon, durumsal farkındalık ve keskin refleksler gerektirdiğinden, bir kontrol personelinin sürekli olarak on saatten fazla çalışmasına izin verilmiyor.

Havayolu ve ticari pilotlar – yılda 115.670 $ (saatte 55.6 $)

Pilot olmak, ilgili sivil havacılık otoritesi tarafından verilmiş bir lisans gerektiriyor. Havayolu ve ticari uçuşlar için ayrı lisanslar veriliyor. Havayolu pilotları, planlanan uçuş planına göre ayda ortalama 75 uçuş saatinde uçmakta. Ticari pilotlar talebe göre planlanmamış, bireysel ve ticari uçuşları gerçekleştirebiliyor.

Bir pilotun geliri genellikle uçuş saatlerinin sayısına bağlı. Gerekli sayıda uçuş saati ve deneyim birikimine bağlı olarak, birinci pilot, uçuş saatleri daha uzun olduğunda bir yardımcı pilot ile birlikte görevlendirilen kaptan olarak belirlenebiliyor. Tarifeli bir havayolu pilotunun ortalama ücreti 148.740 dolarken, tarifeli olmayan bir havayolu pilotunun maaşı 103.800 dolardan %30 daha az.

Pilotlar, görevlerini üç farklı aşamada gerçekleştiriyorlar. İlk aşama, uçuş öncesi kontrollerin yapılması ve teknik izinlerin alınmasını içeriyor. İkinci aşama, kalkış, uçuş kontrolleri, hava trafik kontrol personelleri ile iletişim ve belirlenen prosedürleri takip ederek uçuş sırasında acil durumlara veya aksiliklere yanıt vermeyi içeriyor. Son aşama, güvenli bir iniş, uçuş sonrası kontroller ve belgelemeyi içeriyor.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ve yerel havacılık otoritelerinin yönergelerine göre, bir pilotun bir haftada sabit sayıda uçuş saati yapmasına izin verilmiyor.

Havacılık mühendisleri – yılda 115.220 $ (saatte 55.39 $)

Bir havacılık mühendisi, uzmanlığa dayalı olarak bir uçak gövdesi mühendisi, bir elektrik santrali mühendisi veya bir aviyonik mühendisi olabilir.

Havacılık mühendisliği işlerinin %9'unu elinde bulunduran fiziksel araştırma geliştirme ve mühendislik endüstrisi, havacılık mühendisleri için yıllık 124.430 dolarlık en yüksek ortalama ücreti sunuyor.

Havacılık mühendisleri, mühendis olarak çalışmak için yetkili bir makam tarafından verilen bir lisansa sahip olmalı. İş, bileşenlerin olası arızalarını belirlemek için öngörü, araştırma ve mantık gerektiriyor.

Havacılık ve uzay mühendisliği ve operasyon teknisyenleri – yılda 67.101 $ (saatte 32.22 $)

Havacılık ve uzay mühendisliği ve operasyon teknisyenleri, yeni hava taşıtı veya uzay aracı bileşenleri üzerinde gerekli testleri gerçekleştiriyor. Bileşenlerin havacılık otoriteleri tarafından belirlenen kabul edilebilir standartlara göre kalibre edilmesini sağlıyorlar.

%31'i havacılık ve uzay mühendisliği ve operasyon teknisyenlerini temsil eden havacılık ürünleri ve parça imalat endüstrisi, en büyük işveren konumunda ve yılda 66.800 $ ortalama ücret sunuyor. Test laboratuvarları ve mühendislik hizmetleri endüstrileri yılda 69.690 ila 71.880 dolar arasında ödeme yapıyor. Bilimsel araştırma ve geliştirme hizmetlerindeki teknisyenlere yılda 61.800 dolar ile en düşük ücret ödeniyor.

Üç boyutlu baskı, katmanlı üretim ve kompozit yapı gibi gelişmiş teknolojiler de havacılık ve uzay mühendisliği ve operasyon teknisyenleri için iş sahaları oluşturuyor

Uçak ve aviyonik ekipman teknisyenleri – yılda 63.060 $ (saatte 30.32 $)

Uçak ve aviyonik ekipman teknisyenleri, uçağın uçuşa elverişliliğini sağlıyor. Çalışmaları, uçak bileşenlerinin, uçak gövdesinin, aviyonik ekipmanların ve enerji santrallerinin onarımını, değişimini ve modifikasyonunu içeriyor. İşyerleri, uçak hangarları, tamir atölyeleri ve revizyon birimleri yer alıyor.

Teknisyenler, işi belgelendirmeye yetkili bir lisans sahibinin gözetimi altında çalışıyor. Bir havacılık otoritesi testini geçerek lisans da alınabiliyor.

Tarifeli hava taşımacılığı endüstrisi, teknisyenlerin %22'sini yaklaşık 83,870 dolar ortalama yıllık maaşla istihdam ediyor. Teknisyenlerin %30'u hava taşımacılığına yönelik destek faaliyetlerine katılıyor ve yıllık ortalama maaş 54.350 dolar maaş alıyor.

FAA güvenlik düzenlemelerine göre, bir teknisyene birbirini izleyen herhangi bir gün içinde en az 24 saat dinlenmesi gerekiyor. Teknisyenler, planlanan aralıklarla bakım yapmak için resmi kılavuzlarda belirtilen bakım prosedürlerini izliyor.