Türkiye sınır güvenliğinde olduğu gibi Siber Vatan'ın güvenliği sağlamaya devam ediyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, siber saldırılar konusunda yapılan güvenlik çalışmalarına ilişkin son durumu paylaştı.

Bakan Karaismailoğlu; sınır kapılarındaki güvenlik kadar ‘siber kapılardaki güvenliğin’ önemli olduğuna vurgu yaparak 2022 yılında yerli ve milli uygulamalarla 138 bin 445 siber saldırının engellendiğini bildirdi.

Adil Karaismailoğlu yaptığı yazılı açıklamada, 2013 yılında kurumsal Siber Olaylara Müdahale Ekibi’nin (SOME) kurulduğunu, SOME bünyesinde 2 bin 125 kişinin görev yaptığını kaydetti. Ayrıca, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ile SOME’ler arasında alarm, uyarı ve güvenlik bildirimlerini paylaşmak amacıyla SOME İletişim Platformu’nun (SİP) geliştirildiğini de aktaran Karaismailoğlu, internette artan kullanıcı sayısıyla birlikte, kötü niyetli eylemler ve 'hack’lemelerin arttığını, dijital saldırıların, kurumsal, sistemli ve uluslar üstü bir düzeyde yapıldığının altını çizdi.

Ücretsiz fotoğraf orta atış kapüşonlu adam dizüstü bilgisayar tutuyor

"Saldırılar; DDoS, Phishing ve spam olarak gerçekleşti"

Siber Bilişim Dağıtım ve Ozztech Teknoloji Arasında İş Birliği Siber Bilişim Dağıtım ve Ozztech Teknoloji Arasında İş Birliği

Açıklamasında son 6 yılda 664 bin 263 saldırının engellendiğine dikkat çeken Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “2022 yılı içinde USOM çalışmaları kapsamında tespit edilen 72 bin 226 zararlı bağlantının erişimi engellendi. Ayrıca, yine bu yıl içinde kurum ve kuruluşlara yönelik önlemler alınması için 14 bin 833 adet siber güvenlik bildirimde bulunuldu. Saldırılar, operatörler tarafından dağıtık servis dışı bırakma (DDoS), oltalama (Phishing) ve spam olarak gerçekleşti” dedi.

Ücretsiz fotoğraf güzel hacker kız başka bir tehlikeli siber suçluyla çalışıyor.  hacker merkezi

"Siber kapılarımızın güvenliği en az sınır kapılarımız kadar önemli"

Siber güvenlikte ciddi önlemler aldıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kurulum çalışması tamamlanan Siber Güvenlik Operasyon Merkezi ile USOM ve operatörler arasındaki iş ve işlemlerin 7/24 kesintisiz olarak izlenebilmesi ve gerekmesi halinde aksiyonların zaman kaybetmeksizin alınmasına imkan sağladık. Yerli ve milli uygulamalarla sınır kapılarımız gibi siber kapılarımızdaki güvenliğimizi de sağlıyoruz. Siber kapılardaki güvenlik de en az sınır kapılarımız kadar önemli” ifadelerini kullandı.