Türk savunma sanayii 'Türkiye Yüzyılı'na yeni bir sistemin teslimatıyla başladı.

Yeni Elektronik Harp Sistemi Merter’in güvenlik güçlerine ilk teslimatları yapıldı.

Malezya’da ANKA SİHA rüzgarı Malezya’da ANKA SİHA rüzgarı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir gelişmeyi sosyal medya hesabından duyurdu. Demir yaptığı paylaşımda, “Türkiye Yüzyılı’na yeni bir elektronik harp sistemimizin ilk teslimatıyla başlıyoruz. MERTER Sırt Tipi Elektronik Taarruz Sistemi hedef unsurların haberleşmesini uzaktan engelleyerek güvenlik güçlerimize sahada avantaj sağlayacak. Hayırlı olsun!” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Meteksan Savunma firması arasında imzalanan Taşınabilir Elektronik Taarruz Sistemi Projesi kapsamında tamamen milli imkânlarla tasarlanıp üretilen MERTER Sırt Tipi Taktik Saha Elektronik Taarruz Sistemi’nin kabulleri tamamlanarak, güvenlik güçlerine teslimatı gerçekleştirildi. 

MERTER Sırt Tipi Taktik Saha Elektronik Taarruz Sistemi

Muhabere bandında hedef unsurların haberleşmesinin uzak mesafeden engellenmesinde kullanılacak bir Elektronik Taarruz (ET) sistemi olarak tasarlandı ve geliştirildi. Farklı operasyonel ihtiyaçları karşılayabilmesi amacıyla geliştirilen MERTER, muhabere bandının tamamını kapsayarak, tripod/mast üzerinde sabit konfigürasyonda veya sırtta taşıma aparatı ile Tek-Er konfigürasyonunda kullanılabilecek.

V/UHF frekans bantlarında hedef unsurların uzak mesafeden haberleşmesinin engellenmesinde kullanılan bir Elektronik Harp (EH) sistemi olan MERTER; yüksek kazançlı yönlü ve eş yönlü antenleri ile yönlendirilmiş elektronik taarruz faaliyetini gerçekleştirirken, akıllı bir tablet veya bilgisayar vasıtası ile de kontrol edilebilecek. Kendi bataryaları ile beslenebilen sistem, şehir şebekesi üzerinden de çalıştırılabilecek.

MERTER; reaktif çalışma, uzun etkili menzil, muhabere bandında geniş bantlı eş zamanlı tespit, aynı anda farklı hedefleri karıştırma gibi özellikleriyle envanterdeki ürünlerden farkını ortaya koyuyor.