P-72 Deniz Karakol Uçağı, mavi vatanı korumaya devam ediyor.

Deniz Kuvvetlerimizin gözü, kulağı olarak mavi vatanımızda görev yapacak ikinci P-72 Deniz Karakol Uçağı, 11 Mart 2021’de envantere alınarak Kocaeli Kartepe’deki Deniz Hava Komutanlığı'na intikal etti.

İntikal Milli Savunma Bakanlığı resmi sosyal medya hesaplarından duyuruldu.

Milli Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Deniz Kuvvetlerimizin gözü, kulağı olarak mavi vatanımızda görev yapacak ikinci P-72 Deniz Karakol Uçağımız, 11 Mart 2021’de envantere alınarak Kocaeli Kartepe’deki Deniz Hava Komutanlığımıza intikal etti.” ifadeleri kullanıldı.

MELTEM III (ATR-72)

Müşteri’nin SSB, Son Kullanıcı’nın Dz.K.K.lığı olduğu projede Leonardo firması ana yüklenici olup, TUSAŞ Leonardo firmasının alt yüklenicisi olarak görev alıyor.

İtalyan Leonardo ile TUSAŞ arasında, sözleşmesi Temmuz 2012'de imzalanan ve 6 adet ATR72-600 uçağının Deniz Karakol Uçağı'na dönüştürülmesini kapsayan "Meltem III" projesi çerçevesinde ilk uçak 19 Nisan 2013 tarihinde TUSAŞ tesislerine geldi. Uçak sertifikasyon testleri için 14 Temmuz 2016’da İtalya’ya giden uçak, 10 Şubat 2020’de kabul testleri için TUSAŞ’a intikal etti. Kalan uçak teslimatlarının 2022 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Programda, detay parça üretimi, uçak modifikasyonu (yapısal ve elektriksel tadilatı ile sistem testleri), malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek (proses sertifikasyon ve eğitim planı hazırlama, uçakların periyodik bakımı) aktiviteleri TUSAŞ tarafından gerçekleştiriliyor.