MİLGEM Ada sınıfı korvetlerinin ikinci faz devamı niteliğinde olan MİLGEM İstif (İ) Sınıfı Fırkateyn Projesi'nde yeni bir gelişme daha yaşandı.

Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulunan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir;  İ Sınıfı Fırkateynlerin 6, 7 ve 8'incisinin Anadolu Tersanesi, Sedef Tersanesi, Sefine Tersanesi, TAİS Ortak Girişimi ve STM'nin ortaklığında inşa edilmesine karar verildiği bilgisini paylaştı.

İsmail Demir; proje ortaklarından olan Anadolu, Sedef ve Sefine tersanelerinin her birinin eş zamanlı olarak 1 adet İ Sınıfı Fırkateyni inşa etmesinin planlandığını ifade etti.

ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak

Son yıllarda yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen askerî gemi projeleri sonucu özel sektör tasarım ofisleri/tersanelerinin, askerî gemi tasarım ve inşasında oldukça ilerleme kaydettiğine de dikkat çeken Demir; Anadolu, Sedef ve Sefine tersanelerinin proje yönetimi ve kalifiye iş gücü ile birlikte finansal yapılarını da geliştirdiğini, askerî gemi inşa projelerine yönelik proje ve risk yönetimini başarıyla icra edebilecek bilgi ve tecrübeye ulaştığını dile getirdi.

Üç gemi 36 ayda teslim edilecek

İsmail Demir; İ Sınıfı Fırkateylerin özel sektör tersaneleri tarafından inşa edilmesinin sağlayacağı faydaları şu sözlerle ifade etti:

"Gemilerin inşasının, sürdürülebilir bir askeri gemi inşa sanayisi oluşturabilmek için özel tersanelerin üretici sıfatıyla yer aldığı bir modelle yürütülmesinin uygun olduğu değerlendirildi. Bununla birlikte, bu modelle üç gemi için teslim süresinde avantaj sağlanacak, askeri gemi inşasında özel sektör tersanelerinde bilgi ve tecrübe birikimi tutulacak ve pekiştirilecek, sektörün yetenek bazlı büyümesi ve sürdürülebilirliği desteklenecek, ihracat potansiyeli yüksek nitelikli bir ürün ortaya konulacak, ölçek ekonomisine katkı sağlanacak. Üç geminin 36 ayda teslimi planlanıyor.  İ Sınıfı Fırkateynlerin ilki TCG İstanbul'da yerlilik oranı yüzde 75 seviyesinde bulunmakta. Bununla birlikte projede 80 civarında, büyük çoğunluğu yerli alt yüklenici görev alıyor. Projede çalışan toplam firma sayısı ise yaklaşık 200."

Gemiler yerli teknolojilerle donatılıyor

Demir, daha önce tasarlanan ve inşa edilen gemilerin üzerinde yer alan silah ve sensörlerden birçoğunun yurt dışından tedarik edilmesine karşılık İstanbul Fırkateyni ile hemen hepsinin milli olarak tasarlanıp üretildiğini kaydetti.

Demir; yakın hava savunma sistemi Gökdeniz, üç boyutlu arama radarı Cenk, atış kontrol radarı Akrep, aydınlatma radarı, torpido kovanı, Milli Dikey Atım Sistemi MİDLAS, Hisar-D gibi milli çözümlerin konfigürasyona dahil edildiği aktararak "Proje kapsamında yürütülecek çalışmalar ve yeni yerli çözümlerin kullanılmaya başlanmasıyla millî gemilerde yer alan sistem ve alt sistemlerdeki yerlilik oranı daha da artacak." dedi.

SİPER ve MİDLAS entegre edilecek

Hava savunma harbi başta olmak üzere bütün temel harp programlarına yönelik çalışmalar yapabilecek İ Sınıfı Fırkateynler, SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi ile donatılacak.

SİPER entegrasyonu ile İ Sınıfı Fırkateynler, hava soluyan hedefleri 100+ km uzaklıktan imha edebilme kabiliyetine sahip olacak.

SİPER’in haricinde MİDLAS'ı bünyesinde bulunduracak İ Sınıfı Fırkateynler, hava savunma harbi konusunda Türk Deniz Kuvvetleri’ni farklı bir boyuta taşıyacak.