Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞİHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız açıklamalarda bulundu.

Yıl sonuna kadar 6 adet AKSUNGUR üretileceğini ifade eden Yıldız, 2'sinin prototip, 4'ünün ise seri imalat olacağını ve bu 4 AKSUNGUR İHA'nın yıl sonuna kadar Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim etmeyi planladıklarını söyledi.

Ömer Yıldız, 2022 yılında da 8 adet AKSUNGUR üretileceğini vurgularken 2 yılda üretilen AKSUNGUR İHA sayısının toplamda 14 olacağını kaydetti.

AKSUNGUR, Orman Genel Müdürlüğü'nün hizmetinde

Haziran ayının başında ilk saha görevine başlayan AKSUNGUR İHA, bu kapsamda yangınla mücadelede kullanılmak üzere Orman Genel Müdürlüğü'nün hizmetine sunuldu.

AKSUNGUR’un üretim kapasitesi artıyor AKSUNGUR’un üretim kapasitesi artıyor

Açıklamalarında bu gelişmeye de değinen TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Yıldız, TUSAŞ'ın OGM'ye yangın önleme ve ihbar hizmeti verdiklerini ifade etti.

Yıl sonuna kadar baz istasyonlarının da AKSUNGUR'a entegre edileceğini söyleyen Ömer Yıldız, böylece afet durumlarında yerdeki ekiplerin İHA üzerinde baz istasyonu vasıtasıyla birbirleriyle haberleşeceğinin altını çizdi.

AKSUNGUR, deniz karakol görevlerine hazırlanıyor

TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, AKSUNGUR İHA'nın deniz görevleri için de hazırlandığını açıkladı.

AKSUNGUR'u deniz karakol görevleri için de hazırladıkları ifade eden Yıldız, şu anda İHA'ya denizaltı harbi için akustik dinleme yeteneği kazandırıldığını dile getirdi.

Sonobuoy atış özelliği kazandırılıcak AKSUNGUR İHA için Ömer Yıldız, sonobuoyların 1 ay içinde dinleneceğini, yıl sonuna kadar da bırakılıyor olacağını söyledi.

Yurt dışına satışta ANKA üzerinden gidiliyor

Ömer Yıldız, TUSAŞ'ın yurt dışına satış faaliyetlerinden de bahsetti.

Şu anda AKSUNGUR'u yurt dışında pazarlamaya başlamadıklarını kaydeden Yıldız, ANKA S/İHA üzerinden bu faaliyetlerin yürütüldüğünü belirtti.

2020 yılında Tunus'a ihracatı duyurulan ANKA S/İHA'ların teslimat süreciyle konuşan TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, Temmuz'un ilk haftası içerisinde Tunus'a teslim edilecek ANKA'ların burada fabrika kabul testlerinin yapılıp Tunus'a gönderileceğini duyurdu.

Jet motorlu İHA geliyor

TUSAŞ'ın jet motorlu İHA için çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Ömer Yıldız, "Jet motorlu İHA hattında çalışmalarımız var. Ama size açıklayabileceğim bu yıl sonuna kadar süpersonik hızda uçacak 1 jet motorlu hedef uçağımız olacak. Diğerlerini bitirince anons edeceğiz." ifadelerine yer verdi.