SpaceX, büyük uydu ağı projesi için çalışmaları sürdürüyor. Bu bağlamda şirket, 49 Starlink uydusunu daha Falcon 9 fırlatma roketi ile uzaya gönderdi.

Starlink projesi daha ilk açıklandığı zamanlarda Gökbilimciler, devasa uydu ağının uzaya ilişkin çalışmaları etkileyebileceği yönünde endişelerini dile getirmişti. Geçen günlerde Starlink uydularının uzay fotoğraflarını lekelediği tespit edildi. Şirketten buna yönelik herhangi bir açıklama yapılmadı ancak bu gibi olayların artması muhtemel görülüyor.

Starlink projesi yalnızca Gökbilimcileri rahatsız etmiyor. Yine geçen günlerde Çin, Starlink uydularının uzay istasyonu Tiangong ile 1 Temmuz ve 21 Ekim’de “neredeyse çarpışacak kadar” yakınlaştığını açıklamıştı. Pekin yönetimi, Birleşmiş Miletler Uzay Ajansı'na (UNOOSA) şikayette bulunmuştu.

Ayrıca çevreciler de meseleye ilişkin şikayetlerini devamlı dile getiriyorlar. Bu kadar çok uydunun yörüngede yer almasının büyük bir uzay enkazına yol açabileceği ve bunun da çeşitli felaketleri bir araya getirebileceği düşünülüyor. 

Bütün bu endişeler devam ederken SpaceX, Starlink uydularını fırlatmaya devam ediyor.