Türkiye'nin en gelişmiş uydusu 5B için nefesler tutuldu.

Uzun zamandır üzerinde çalışılan TÜRKSAT-5B uydusunun test süreçlerinin bittiği ve AİRBUS'tan teslim alındığı bildirildi.

TÜRKSAT A.Ş.'nin resmî Twitter hesabından yapılan bir paylaşımda, teslim törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ve TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Selman Demirel'in katıldığı ifade edilirken TÜRKSAT 5B uydusunun aralık ayında fırlatılacağı bilgisine yer verildi.

ABD Deniz Kuvvetleri, belirsiz geleceğe "metaverse" ile hazırlanıyor ABD Deniz Kuvvetleri, belirsiz geleceğe "metaverse" ile hazırlanıyor

TÜRKSAT'ın resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, "Uydu filomuzun en yeni ve güçlü uydusu Türksat 5B hazır. Üretim ve test süreçleri biten #5B, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ve TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Selman Demirel'in katıldığı törenle Airbus'tan teslim alındı. Sıra aralık ayındaki fırlatmada." ifadeleri kullanıldı.

TÜRKSAT 5B

Sabit Uydu Servisi (FSS)  sınıf uydulara göre  en az 20 kat fazla kapasite verimliliği bulunan Yüksek Verimli Uydu (High Throughput Satellite- HTS) sınıfı kategorisinde olan Türksat 5B uydusu; Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerini içeren geniş bir kapsama alanında hizmet verecektir.