Güvenlik güçerinin helikopter ihtiyacını karşılamak için yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) tarafından geliştirilen T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri'ninn FAZ-2 versiyonundan bir adet daha Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, "Güvenlik güçlerimizin helikopter ihtiyacını karşılamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son olarak Jandarma Genel Komutanlığı'na T129 ATAK FAZ-2 Helikopteri teslim ettik." ifadelerine yer verildi.

Bu teslimat ile birlikte sekizinci ATAK Helikopteri'ni envanterine alan Jandarma Genel Komutanlığı, ikinci FAZ-2 konfigürasyonuna sahip ATAK Helikopteri'ni teslim almış oldu.

Yine bu teslimatla birlikte TUSAŞ; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne şu ana kadar 66 adet ATAK Helikopteri teslimatı gerçekleştirmiş oldu.

T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri

İspanya'dan SIRTAP İHA tedariki İspanya'dan SIRTAP İHA tedariki

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla, T-129 ATAK helikopterinin Türkiye'ye özgü millî kabiliyetlerle donatılarak geliştirmesine karar verildi.

7 Eylül 2007 yılında imzalanan sözleşme çerçevesinde program başlatıldı ve TUSAŞ ana yüklenici olarak; platform, sistem entegrasyonu, tüm projelerin üretim sistem mühendisliğini ve ömür devri lojistik desteğini sağladı.

2008 yılında yürürlüğe giren sözleşme sonrasında ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirilen helikopterin yaklaşık %95'lik ilk kısmı, yerli olanaklarla Türkiye'de üretildi. Tüm görev teçhizatı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın istek ve tecrübelerine en uygun biçimde tasarlandı.

T-129 ATAK helikopterinin ilk teslimatı 22 Nisan 2014 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yapıldı.

Ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevleri için optimize edilmiş olan T-129 ATAK helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla millî imkan ve kabiliyetler doğrultusunda geliştirildi. Teslim edilen helikopterler gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapıyor.