Türk Donanması'nın ihtiyacına yönelik çözümler geliştiren FNSS, teslimatlara bir yenisini daha ekledi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın (DzKK) zırhlı amfibi araç ihtiyacını karşılamak için, SSB liderliğinde FNSS Ana Yükleniciliğinde yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) Projesi kapsamında geliştirilen 9 adet ZAHA aracı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Amfibi Piyade Tugayı'na teslim edildi.

Proje kapsamında, FNSS tarafından geliştirilen 23 adet personel taşıyıcı, 2 adet komuta kontrol aracı ve 2 adet kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edilecek. Proje kapsamında FNSS tarafından tasarlanan çift silahlı ÇAKA Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, ZAHA personeline zırh koruması altında ateş gücü sağlaması bakımından amfibi birliklerine önemli bir yetenek kazandıracak.

BAE’den KF-21 Projesinde Yeni Atılım BAE’den KF-21 Projesinde Yeni Atılım

Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde bulunan hem deniz hem de kara için tasarlanmış ilk ve tek personel taşıyıcı araç olan, aynı zamanda alabora olma durumunda kendini düzeltme ve zorlu deniz şartlarında operasyon kabiliyetlerine sahip dünyadaki ikinci araç, Türkiye’deki ise ilk ve tek yerli amfibi araç olan ZAHA, Türk kara araçların tasarım kabiliyetlerinin sergilenmesi açısından büyük önem arzediyor.