AB Parlamentosu, Rus muhalif Alexei Navalny'nin ülkesine döndükten hemen sonra tutuklanmasının ardından Rusya'ya yaptırım olarak "Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı" projesini durdurmayı gündemine getirdi.

Alman yayın kuruluşu NTV'nin haberine göre AB Parlamentosu bugün, Rus doğalgazını Baltık Denizi'nin altından Almanya'ya taşıyacak olan "Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı" projesinin Rusya'ya yaptırım uygulaması olarak tamamen durdurulması için görüşecek. 

AB Parlamentosu üyeleri, Rusya'nın en önemli muhalet figürü olarak bilinen Alexei Navalny'nin ağustos ayında "Noviçok sinir gazı" zehirlenmesi sebebiyle Almanya'da tedavi gördükten sonra, geçtiğimiz günlerde Moskova'ya dönmesinin hemen ardından havalimanında tutuklanması sonrası Rusya'ya yaptırımların genişletilmesi çağrısında bulundu.

"Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı" projesinin yapımının bugün gerçekleşecek oturumda tamamen durdurulması kararının çıkması bekleniyor.

Gazprom'dan "Kuzey Akım 2" projesi açıklaması

Rus enerji şirketi Gazprom, "Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı" projesinin siyasi baskı gibi zorluklar sebebiyle askıya alınma veya iptal edilme riskinin bulunduğunu bildirdi.

Gazprom açıklamasında, "Ülkeler arasındaki gerginlikler nedeniyle ortaklarımızın yaklaşımları da değişebiliyor. Bazı durumlarda, bu tür değişiklikler projenin uygulanmasının imkânsız hale gelmesine ve dolayısıyla projenin askıya alınmasına veya iptaline yol açabilir." ifadelerini kullandı.

Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti