TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Rusya-Ukrayna krizi hız kesmeden devam ederken Avrupa Birliği ülkeleri olası bir savaş ihtimaline karşı tedbirler alıyor.

Dışişleri bakanları düzeyinde toplanan AB ülkeleri, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri harekat düzenlemesi halinde AB'nin nasıl karşılık vereceğine ilişkin görüşmeler bulunuyor.

Toplantıya AB ülkelerinin dışişleri bakanlarının yanı sıra Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da katılıyor.

Toplantıda Rusya’nın olası bir işgal girişimine karşı Ukrayna’ya nasıl bir destek verileceği hususunda kararlar alınacak.

AB, uzun süredir "Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması halinde ağır bedel ödeyeceğini", yaptırımlara maruz kalacağını tekrarlıyor. Yaptırımların ekonomik, mali ve siyasi çerçevede olacağı biliniyor ancak ayrıntı verilmiyor.

AB yetkilileri, yaptırımların hazır olduğunu, "Ukrayna'ya yönelik askeri bir saldırı olması halinde" bunların harekete geçirileceğini ifade ediyor.

AB ülkelerinin Ukrayna’ya askeri yardımları

Ukrayna-Rusya gerginliğinin hız kesmeden devam ettiği son günlerde pek çok Avrupalı ülke Ukrayna’ya askeri teçhizat gönderimine başladı.

Özellikle İngiltere Ukrayna’ya birçok sınıfta askeri malzeme ve mühimmat gönderdi.

Almanya ve Fransa ise Rusya-Ukrayna arasında dengeleyici pozisyonda yer almak için askeri teçhizat ve mühimmat yardımında çekimser kaldı.

Son olarak Hollanda Ukrayna’ya askeri yardımda bulunma kararı aldı.

Hollanda’nın Ukrayna’ya gönderdiği mühimmatlar arasında 3 bin miğfer, 2 bin çelik yelek, 30 metal dedektör, deniz mayını tespiti için 2 tespit robotu, 2 savaş alanı gözetleme radarı, 5 silah tespit radarı ve 100 keskin nişancı tüfeği ile 30 bin mühimmat olduğu aktarıldı.

AB Konseyi Ukrayna’ya 1,2 milyar avroluk yardım yaptı

Avrupa Birliği Konseyi geçtiğimiz günlerde, Ukrayna'ya 1,2 milyar avroluk ek makro-finansal yardımın yapılmasını onayladı.

AB Konseyi'nin resmi internet sitesinden yayınlanan açıklamada AB tarafından yapılan 1,2 milyar avroluk ek yardım paketi ile Ukrayna'nın direncinin artırılması hedefleniyor.

Metnin yürürlüğe girebilmesi için Avrupa Parlamentosu ve Konsey tarafından kabul edilmesi gerekiyor.