Amerika'da üç tane kuantum bilgi işlem merkezi kuruldu.

Yeni kuantum enstitülerinin her biri kuantum bilişimi alanındaki araştırma ve geliştirmelere öncülük etmek için 25 milyon dolar alacak. Bu destekle birlikte kuantum bilişimi alanıyla ilgilenen öğrenciler için bu alandaki işgücünü genişletmeye yardımcı olacak müfredat geliştirilmesine de katkıda bulunacak.

California Berkeley Üniversitesi'nde kurulan merkez şimdiki ve gelecekteki kuantum bilişim gelişmeleriyle alakalı çalışmalar yaparken, Illinois Üniversitesi'ndeki merkez hibrid kuantum mimarisine ve ağlarına odaklanacak. Colorado Üniversitesi'ndeki üçüncü enstitü ise çeşitli alanlarda daha hassas ölçümlere yardımcı olmak için kuantum sensörlerin geliştirilmesi ile ilgilenecek.

ABD Teknoloji Sorumlusu Michael Kratsios yaptığı açıklamada yeni merkezlerin "yarının en çağdaş endüstrilerini" oluşturacağını söyledi. Kratsios "üç yeni kuantum enstitüsünün açıklanmasıyla Trump Yönetimi, ABD'nin kuantum bilimi alanındaki araştırmalar için küresel bir ev sahibi olarak kalacağına dair cesur bir adım atıyor. Yeni Kuantum Enstitülerimiz Amerika'nın uzun gelişim tarihini daha da ilerletecek ve gelecek yıllar için kritik gelişmeler üretecekler." dedi.

Merkezlerin kurulması Başkan Trump'ın 2018'de imzaladığı Ulusal Kuantum Girişimi Yasası'ndaki bir bölümden kaynaklanıyor.

Yasa NSF direktörünün iki ila beş arasında araştırma ve eğitim amaçlı çok disiplinli kuantum merkezinin kurulmasına yardımcı olmak için üniversitelere fon vermesini öngörmekte.

NSF Direktörü Sethuraman Panchanathan salı günü yaptığı açıklamada "beş yıl içinde bu enstitülerin bizi gerçek bir kuantum devrimine taşımaya yardımcı olacak somut ilerlemeler kaydedeceğinden emini." dedi.

Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında

Kuantum biliminin dünyayı değiştirme potansiyeli olduğunu da ekleyen direktör, "Ancak bu potansiyeli anlamak için önce bazı temel araştırma sorularına cevaplar bulmalıyız. NSF kurulan bu Kuantum Enstitüleri aracılığıyla hedefi belirli olan yatırımlar yapıyor." açıklamalarında bulundu. Merkezlerin kurulması Trump yönetiminin 2021 mali yılında kuantum girişimleri için fon artırmaya çalıştığı sırada gerçekleşti. Ayrıca Başkan Trump kuantum bilgi bilimi araştırmaları için bütçede yüzde 50 artış istedi.