Gelişen teknolojide her geçen gün yeni tasarımlara imza atılıyor.

En Son Haber'den edinilen bilgilere göre ABD Donanması, enerjisini güneşten alan ve 90 gün boyunca havada kalabilecek yeni bir insansız uçak için harekete geçti.

Gözetleme aracı ve potansiyel olarak iletişim platformu işlevi göreceği düşünülen uçağın geliştirilmesi için ABD'li yetkililer Amerikan-İspanyol havacılık firması Skydweller Aero ile 5 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek

90 gün havada kalması için tasarlanacak olan uçak, Solar Impulse 2 adlı güneş enerjisiyle çalışan daha geliştirilmiş bir donanım parçası üzerine inşa edilecek.

Uçağın donanma versiyonu, pilotu ortadan kaldırarak daha fazla donanım kurulmasına izin veriyor ve havada kesintisiz kalma süresini 90 güne çıkarıyor.

Skydweller CEO'su Robert Miller, şirketin halihazırda uçağın otonom uçuş ve kalkış kabiliyetlerini test ettiğini söyledi.

Yeni donanma uçağının güneş enerjisiyle çalışan diğer uçaklardan daha ağır ve daha büyük olmasıyla farklılık arzedeği düşünülüyor.

US Navy Is Building A Solar-powered Plane That Could Fly For 90 DAYS -  Todayuknews

Güneş pilleriyle kaplı 72 m genişliğinde kanatlara sahip ve ek güç artışları için de hidrojen yakıt hücreleriyle donatılacak olan uçak, izleme görevlerine ek olarak iletişim platformu işlevi görmesi için iletişim ekipmanlarıyla da teçhiz edilecek.

Şirket, prototip versiyonun uçuşu başarıyla tamamlamasının ardından yeni uçağın yapımına başladı.