Salı günü ABD Adalet Bakanlığı, Google'ı arama ve arama reklamcılığı üzerindeki tekelini yasadışı olarak korumakla suçladı. Uzun zamandır beklenen dava Washington DC'de açıldı. Açılan dava vesilesiyle Google, rekabeti etkileyen anlaşmalar yapmakla ve tekel faaliyetlerini sürdüren rekabet karşıtı bir "internet bekçisi" olmakla suçlanıyor.

The Guardian'ın haberine göre adalet yetkilileri, Google uygulamasının Android işletim sistemi ile çalışan cep telefonlarına önceden yüklenmesini ve silinememesini içeren düzenlemeyi reddetti. Google'ın rekabetin yolunu kapatan faaliyetleri arasında, genel arama motoru için varsayılan durumu güvence altına almak ve çoğu zaman Google'ın rakiplerinin birbiriyle anlaşmasını yasaklamak için her yıl milyarlarca dolar ödemek gibi işlemler bulunuyor.

Google kendini kullanıcılar üzerinden savundu

Google tarafından davanın kusurlu olduğu belirtildi ve "İnsanlar mecbur kaldıkları veya alternatif bulamadıkları için değil, kendileri tercih ettikleri için Google'ı kullanıyor."  açıklaması yapıldı. Davanın tüketicilerin yararına olmadığını savunan şirketin açıklamalarına, "Bu dava tüketicilere yardımcı olmaz. Tersine, düşük kaliteli arama alternatifleri yapay olarak desteklenecek, telefon fiyatlarını artıracak ve insanların kullanmak istedikleri arama hizmetlerini almalarını zorlaştıracak." ifadeleri eklendi. 

BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı

Halihazırda Google ABD'deki arama sorgulamalarının yüzde 80'ine sahip olarak yoluna devam ediyor. ABD'li siyasilerin büyük teknolojik şirketlere karşı tavırlarında değişiklikler olabiliyor. Örneğin Avrupalı düzenleyicilerin Google'a 9 milyar dolar para cezası vermesinin ardından açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, teknoloji şirketini destekleyen bir tavır sergilemişti. 2018'de gerçekleşen bu hadisenin ardından özellikle 3 Kasım ABD seçimlerinin yaklaşmasıyla, diyaloglar değişmeye başladı. Trump da dahil olmak üzere ABD'li Cumhuriyetçiler, büyük teknoloji şirketlerini muhafazakar konuşmaları sansürlemekle suçlayarak gündeme geldi. Demokratlar sansür veya herhangi bir içerik yasağı ile ilgilenmezken, teknoloji şirketlerinin her geçen gün artan gücünden rahatsız olan bir çizgi sergiliyor ve daha çok hakimiyet ölçeğini eleştirmekle meşgul oluyor.