Congressional Budget Office'in (CBO, ABD Kongresi Bütçe Ofisi) araştırmalarına göre 2020 yılından 2029'a kadar Pentagon’un anti-balistik üzerine yaptığı yatırımın 176 milyar dolara ulaşabilecek.

Breaking Defense tarafından yapılan habere göre CBO daha öncesinde yaptığı bir araştırmada, 2017-2026 yılı için anti-balistik savunma sağlanması üzerine harcanacak paranın yeni araştırmada belirlenen 176 milyar dolara kıyasla 50 milyar dolar daha az olacağını düşünmüştü.

Üstelik yapılan tahmin, CBO’nun yeterli veri bulamamasından ötürü Savunma Bakanlığı’nın hipersonik füzelere karşı savunma için ne kadar para harcayacağını kapsamıyor.

ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak

CBO tarafından yapılan tahminlere göre Kuzey Kore’nin balistik füzelerine karşı koruma amaçlı kullanılacak füze önleyicilerinin geliştirilmesi için 25 milyar dolar ile 40 milyar dolar arasında bir bütçe ayrılacak. Geliştirilecek olan önleyiciler F-35 savaş uçakları tarafından ateşlenecek ve yıllık kullanım maliyetleri 10 milyar dolar ile 20 milyar dolar arasında değişecek.

Uzay temelli önleyiciler ise kullanılacak ana uydu ve yörüngeye yerleştirilen önleyici sayısına bağlı olarak değişmek üzere 40 milyar dolar ile 250 milyar dolar arasında olması bekleniyor.