11 Eylül'e kadar Afganistan'ı tümüyle terk etmeyi planlayan Amerika, tahliye boyunca güvenlik seviyesini en yüksek düzeyde tutacak. 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, 2 adet B-52 Stratofortress bombardıman uçağının bölgede konuşlandırıldığını açıkladı. Kuzey Dakota'dan havalanan uçaklar Katar'da bulunan Al Udeid hava üssüne ulaştı.

Zelenskiy: Rusya’yı durdurmak için daha çok silaha ihtiyacımız var Zelenskiy: Rusya’yı durdurmak için daha çok silaha ihtiyacımız var

Amerika'nın en popüler bombardıman uçağı olan B-52'ler, Afganistan'da bulunan Amerikan ve NATO birlikleri ülkeyi terk ederken güvenliği üstlenecek.
B-52'lere ek olarak bölgeye gönderilen bir adet uçak gemisi de olası Taliban saldırıları karşısında hazır da bekleyecek.

Ayrıca, ABD Savunma Bakanlığı geri çekilme sırasında birliklerin güvenliğini sağlamak maksadıyla Afganistan’a ekstra asker sevk edilmesi kararını onayladı.     

ABD, askerî teçhizatını ülkeden çıkarıyor

24 Nisan tarihinde CNN’de yer alan bir habere göre, ülkede bulunan Amerikan silahlarının bir kısmı Afgan hükümet güçlerinin kullanımı için bırakılıyor. Kullanılmaz halde olan silahlar da zamanında Sovyetlerin yaptığı gibi Afganistan’da öylece bırakılmayarak yerinde imha ediliyor.

Hükümete verilmeyen ya da imha edilmeyen askerî teçhizat ise, gemilerle ülkenin dışına çıkarılmaya başlandı.