Son günlerde İran destekli grupların, başta Irak olmak üzere çeşitli bölgelerdeki saldırıları artış gösterirken ABD Hava Kuvvetleri'ne ait iki stratejik bombardıman uçağı İsrail, Suudi Arabistan ve Katar savaş uçaklarının eşliğinde Orta Doğu üzerinde çok uluslu devriye uçuşu gerçekleştirdi.

Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler

CENTCOM'dan yapılan yazılı açıklamada, ''ABD Hava Kuvvetleri'ne ait iki adet B-52H uçağı bugün, ABD'nin bölgedeki güvenliğe yönelik verdiği taahhüdü bir kez daha vurgulamak için, ABD'nin ortak ve müttefiklerine yönelik saldırganlığı geri püskürtmek adına, Orta Doğu'da çok uluslu bir devriye görevi yapmışlardır." ifadeleri kullanıldı.

Devriye uçuşunda İsrail, Suudi Arabistan ve Katar'ın da dahil olduğu ''ortak ülkelerin'' savaş uçaklarının koruma görevi icra ettiği aktarıldı. CENTCOM ortak misyon ile ilgili olarak, ''ABD Hava Kuvvetleri rutin olarak, CENTCOM'un sorumluluk bölgesinin içine, dışına ve çevresine hava aracı ve personel taşımaktadır. Bunun amacı da misyon gerekliliklerini karşılamanın, bölgesel ortaklarla eğitim düzenlemenin ve stratejik ortaklığın öneminin altını çizmektir." bilgisini paylaştı.