Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Çeşitli ülkelere tahliyeleri süren Afgan halkının bu süreçte neler yaşadığını gözler önüne serecek diplomatik bir belge ABD basınına sızdı.

ABD merkezli haber kanalı NBC News'in elde ettiği belgede, Afganların tahliye sürecindeki detaylar bulunuyor. Belgeye göre, ABD elçiliğindeki Afgan personelin tahliye için 18 Ağustos'ta Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na çağrıldığı, çalışanların yanlarına yiyecek alması ve zor koşullara hazırlıklı olmaları söylendi. Ancak belgede, "Fakat meydana gelen şiddetli olayları kimse beklemiyordu." cümlesi yer aldı.

Belgede Taliban üyelerinin havalimanı etrafındaki kontrol noktalarında Afgan personele fiziksel müdahalede bulunduğu ve üzerlerine tükürerek küfrettiği, görevlilerden bazılarının çocuklarından ayrılma riskiyle karşı karşıya kaldığı, kalabalık ve sıcaktan fenalık geçirerek hastaneye kaldırılanların olduğu aktarılırken Afgan çalışanların şikayetleri de bulunuyordu.

Şikayetler arasında adını vermek istemeyen bir Afgan çalışanın havalimanındaki kalabalığa tekrar girmektense haysiyetli bir şekilde Taliban'ın kurşunuyla ölmeyi tercih ettiğini; diğer bir Afgan'ın ülkesinde onuru ve gururu ile ölmekten mutlu olacağını söylediği ifadelere rastlandı. Belgede, bir diğer Afgan çalışan tahliye konusunda Eşref Gani hükümetinin üst düzey görevlilerine öncelik verildiğini ortaya atarak ABD'yi suçladığı ifadeleri yer alırken, bir başkası evinin boyayla işaretlendiğini, ailesinin kaçmak zorunda kaldığını ancak havalimanına gelemediğini söyledi.