ABD Başkan Yardımcısı Kammala Harris ilk yurt dışı ziyaretini Guatamala’ya gerçekleştirdi. Guetamala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei tarafından Ulusal Kültür Sarayı’nda ağırlandı. 

Harris ve Giammattei heyetler arası görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladılar. 

ABD, Ukrayna'ya yardım için Yunanistan'ı ikna etmeye çalışıyor ABD, Ukrayna'ya yardım için Yunanistan'ı ikna etmeye çalışıyor

Göçmen krizine dikkat çeken Kammala Harris, "Bu, ABD Başkan Yardımcısı olarak ilk yurt dışı seyahatim. Guatemala ile yasa dışı göç, yolsuzluk, ve şiddet konularını ele aldık. Dünya birbirine bağlı, sorunları çözmek için birlikte çalışmalıyız." değerlendirmesinde bulundu. Harris ABD’ye gelecek Guatemalalı ve diğer yasa dışı göçmenlerin geri çevrileceği uyarısında bulundu.

Guetamala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei ise göçmen krizi ile ilgili olarak, ‘’Birlikte çalışmamızı gerektiren çok şey var. İnsanların burada yaşama fırsatları bulmaları ve onları başka yerde aramamaları gerekiyor.’’ ifadelerini kullandı.
Harris, Guatemala ziyaretinin ardından ABD için diğer bir yasa dışı göçmen üreticisi Meksika’ya bir ziyaret düzenleyecek.