ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri, uzun yıllardır faaliyet gösteren Sikorsky Black Hawk helikopterlerin yerine, yeni nesil genel maksat helikopterlerinin ordu bünyesinde kullanılmasını düşünüyor.

Milli savaş uçağı KAAN'ın fırlatma koltuğu ilk testinde başarılı Milli savaş uçağı KAAN'ın fırlatma koltuğu ilk testinde başarılı

American Military News'te yer alan haberde, Pentagon yetkililerinin, 1970'li yıllardan beri aktif olarak kullanılan Sikorsky Black Hawk helikopterlerinin faaliyetlerinin azaltılmasını ve yerlerine daha hızlı yeni nesil çok maksatlı helikopterlerin kullanılmasını planladıkları ifade edildi.

Sikorsky Başkan Yardımcısı Chris Van Buiten yaptığı açıklamada, Black Hawk'tan yeni bir platforma geçişin on yıllar alacağını ancak bu sürecin bir an önce başlatılmasının gerekli olduğunu söyledi.

Sikorsky ve Boeing şirketleri halihazırda Black Hawk'tan daha hızlı ve daha gelişmiş bir genel maksat helikopteri için birlikte çalışıyor. Şirket yetkilileri geliştirilen yeni helikopterin hizmet süresinin 50 sene olacağını vurgularken 2030 yılına kadar envantere girmesini planladıklarını belirtti.

Sikorsky Black Hawk Genel Maksat Helikopteri başta ABD, Türkiye, İsrail olmak üzere birçok ülkenin ordu envanterinde bulunuyor.