ABD askerlerinin çekilmesiyle Taliban örgütünün tehdidiyle başbaşa kalan ABD'nin Kabil Büyükelçiliği, ABD'ye dair belgeleri, amblem içerikli nesneleri ve içinde ABD bayrağının bulunduğu eşyaların imha edilmesi yönünde talimat verdi.

Kayıp F-35B savaş uçağı bulundu Kayıp F-35B savaş uçağı bulundu

Şarkul Avsat'ın edindiği bilgiye göre, ulaşılan bir notta, bir büyükelçilik yetkilisi, personele yakma fırınının ve diğer belge imha ekipmanının nerede olduğunu söylüyor. Notta, imhanın, elçilik veya bakanlık amblemini, ABD bayraklarını ve reklam amaçlı kullanılabilecek diğer öğeleri barındıran eşyaları kapsadığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü, ABD'nin ülkedeki diplomatik varlığının azalması karşısında böyle bir adım atılmasının normal bir prosedür olduğunu belirtti.

ABD Taliban'ın ilerleyişini tehlikeli bulurken Savunma Bakanlığı, Kabil'in yakın bir tehlike ile karşı karşıya olmadığını savunuyor. 

Pentagon sözcüsü John Kirby ise gazetecilere verdiği demeçte, Kabil'in şu anda yakın bir tehlike atmosferi yaşamadığını, ancak Taliban'ın Kabil'i izole etmeye çalıştığını ifade etti.