The National Academies tarafından yayınlanan bir rapora göre, son dört yıldır Küba, Çin, Rusya ve diğer ülkelerdeki ABD büyükelçiliği çalışanlarını ve CIA personellerini etkileyen gizemli hastalığın sebebinin yüksek güçlü mikrodalgalar olduğu belirtildi. 

The Conversation'da yer alan haberde, çeşitli alanlardaki 19 uzmandan oluşan araştırma komitesi, Havana Sendromu olarak bilinen bu hastalığa, yönlendirilmiş radyofrekans enerjisinin neden olduğunu ifade etti.

Raporda, büyükelçilikleri kimin ve neden hedef aldığı belirtilmiyor. Ancak şüpheli silahların arkasındaki teknoloji, Soğuk Savaş döneminde ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki silahlanma yarışına dayanıyor. Günümüzde ABD, Rusya ve Çin gibi ülkeler yönlendirilmiş enerji silah sistemleri üzerinde ciddi çalışmalar yürütüyor.

Yüksek güçlü mikrodalga silahları, aslında elektronik ekipmanları devre dışı bırakmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu silahlar, herhangi bir güç kaynağından yayılan enerjiyi elektromanyetik enerjiye dönüştürerek tek bir hedefe odaklanıyor. Yönlendirilen yüksek güçlü mikrodalgalar, yakınındaki insanları öldürmeden elektronik cihazlara zarar veriyor. Ancak Havana Sendromu raporları, bu enerji dalgalarının insanlara da zarar verebildiğini gösteriyor.

İnsanları nasıl etkiliyor?

İnsan kafası, düşük gigahertz (GHz) frekans aralığındaki mikrodalgalar için bir alıcı anten görevi görüyor. The National Academies'in raporunda, yüksek güçlü mikrodalgaların Frey etkisi (Mikrodalga işitme etkisi) yoluyla insanları etkilediği belirtiliyor. Bu frekanslardaki mikrodalgalar, insanların frekans seslerini duymasına sebep oluyor. Ayrıca Havana Sendromu hastalarında semptom olarak baş ağrısı, mide bulantısı, işitme kaybı ve baş dönmesi görülebiliyor.

3 bin tonluk Denizaltı Yüzer Havuzu’nun kabul faaliyetleri tamamlandı 3 bin tonluk Denizaltı Yüzer Havuzu’nun kabul faaliyetleri tamamlandı

Soğuk Savaş dönemine dayanıyor

Bu tür yönlendirilmiş enerji silah sistemleri, 1960’larda darbeli gücün (pulsed power) gelişmesiyle ABD ve Sovyetler Birliği’nde ortaya çıktı. Bu teknolojinin ilerlemesi ile ABD-Sovyet silahlanma yarışında yeni bir mücadele daha başlamış oldu.

Bugün ABD, Rusya ve Çin’de yönlendirilmiş enerji silah sistemleri üzerine çalışmalar devam ediyor. Ayrıca birçok ülke bu teknoloji üzerine çok sayıda araştırma programı yürütüyor.

Yönlendirilmiş Enerji Silahı (Directed Energy Weapon)

'Yönlendirilmiş enerji' terim olarak, şekillendirilebilen ve yönlendirilebilen yoğunlaştırılmış elektromanyetik enerji dalgalarının veya atom altı parçacıklarının ışın yayması olarak ifade ediliyor. Bu teknoloji ile oluşturulan silahlar, düşman personelini ve tesislerini etkisiz hale getirmek, karşı sistem ve mühimmatları devre dışı bırakmak, elektronik cihazları imha etmek amacıyla üretiliyor. 

Yönlendirilmiş enerji; radyo frekans sistemlerini, lazer sistemlerini, elektromanyetik fırlatma sistemlerini, uydu karşıtı ve yüksek güçlü mikrodalga sistemlerini içeriyor.