Çin, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir U-2 casus uçağının, askeri tatbikatlar sırasında ülkenin kuzeyindeki uçuşa yasak bölgeye girmesini protesto etti.

Çin Savunma Bakanlığı tarafından Salı günü geç saatlerde açıklama yapıldı. Bakanlık, normal tatbikat faaliyetlerine ciddi bir müdahale olduğunu belirtti. Açıklamada, “Bu aşikar bir provakasyon eylemiydi.” denildi ve bu durumun Çin askeri tatbikatlarını büyük oranda engellediği öne sürüldü.

ABD: Kural ihlali yok

ABD Pasifik Hava Kuvvetleri tarafından, keşif uçağının Pekin hava sahasına izinsiz girmesi iddiasına karşın yapılan açıklamada; bir U-2 uçuşunun yapıldığı ancak herhangi bir kural ihlali olmadığı belirtildi. 

Tatbikatların tarihi, saati ve yerinin kimse tarafından bilinmediği söylendi. Fakat Deniz Güvenliği İdaresi, Pekin’in doğusundaki Bohai Körfezi üzerinde, geçen Pazartesi günü başlayan ve 30 Eylül tarihine kadar devam edecek tatbikatları duyurmuştu.

Türkiye’nin yeni kamikaze İHA’sı “Azab” Türkiye’nin yeni kamikaze İHA’sı “Azab”

ABD-Çin ilişkileri iyice zayıfladı

AirForceNews’in haberine göre ABD ve Çin’in ilişkileri ticaret, teknoloji, Tayvan ve Güney Çin Denizi gibi anlaşmazlıklar sonucunda on yılların en düşük seviyesine indi.

Ayrıca Çin, kendisi haricinde beş hükümetin de hak iddia ettiği Güney Çin Denizi’nde deniz tatbikatları düzenliyor. Çin, ABD’nin stratejik su yolu üzerindeki bütün askeri faaliyetlerine ve özellikle ABD donanmasının Çin’in elindeki adalara yakın yerlerde gerçekleştirdiği “serbest dolaşım operasyonlarına” karşı çıkıyor.