Artan küresel çatışma ve gerginlik atmosferi, ABD ile Çin'i daha uysal bir ikili ilişkiye götürebilir!

İsmini vermek istemeyen bir ABD'li yetkili, ikili arasındaki görüşmelerin, 2020 yılına kadar hava ve denizde güvenliği artırmak için kullanılan Askeri Denizcilik Danışma Anlaşması kapsamındaki düzenli görüşmeleri yeniden canlandırmak amacıyla gerçekleştiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda üst düzey ABD askeri makamları, özellikle iki ülkenin gemileri ve uçakları arasında yaşanan güvensiz olayların sayısının artması nedeniyle, Çin ile iletişimin geliştirilmesi konusunu dile getirmişti.

AdobeStock_302929886

ABD'ye ait V-22 Osprey Japonya'da düştü ABD'ye ait V-22 Osprey Japonya'da düştü

Pentagon'un Çin'in askeri gücüne ilişkin son raporuna göre Pekin, geçen yıl ve bu yılın büyük bölümünde Pentagon ile ordular arası iletişim taleplerini reddetti veya görmezden geldi. Rapor, bu tür görüşmelerin yapılmamasının "operasyonel bir olay veya yanlış hesaplamanın, krize veya çatışmaya dönüşme riskini artırdığı" uyarısında bulunuyor.

Pandemi sürecinde askeri ilişkiler zayıfladı

ABD ve Çin arasındaki doğrudan askeri temaslar, COVID-19 salgını sırasında oldukça azaldı. Ağustos 2022'de Pekin, eski Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin ardından ABD ile tüm askeri temaslarını askıya aldı.

2022-12-29T192623Z_1748025666_RC2QFY9Y3FT1_RTRMADP_3_USA-CHINA-MILITARY

ABD Savunma Bakanlığı geçen ay, son iki yılda Çin uçakları tarafından gerçekleştirilen 180'den fazla ABD savaş uçağının durdurulmasının video görüntülerini yayınladı; bu sayı, önceki on yılın toplam sayısından daha fazla olmasıyla dikkat çekiyor.