Amerika Birleşik Devletleri artan Çin tehdidine karşı adımlar atmaya devam ediyor.

Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

The Times of India internet sitesinde yer alan haberde, ABD Savunma Bakanı Lloyd J Austin III tarafından Joe Biden hükumetinin artan Çin tehdidine karşı Pasifik bölgesindeki müttefikleri destekleme ve ABD şirketlerinin etkilerini arttırma yolunda adımlar atacağına dair yapılan açıklamalara yer verildi. Reagan National Defence Forum'da gerçekleştirdiği açıklamalarının devamında “ABD bir Pasifik gücüdür” diyen Austin, Ukrayna ile Rusya arasında artan gerilime değinerek Ukrayna’nın kendisini daha iyi savunmasına yardımcı olmaya hazır olduklarını ifade etti.    

Savunma Bakanı Austin, Çin ile mücadelede önerdiği stratejisini “entegre caydırıcılık (integrated deterrence)” olarak adlandırıyor. Bu strateji, bölgedeki müttefiklerle iş birliği ve dayanışmayı artırma ve ABD teknoloji endüstrisini Çin inovasyonlarının önüne geçirmeyi içeriyor.

Öte yandan Austin, ABD’nin Asya için yeni bir NATO kurmayı hedeflemediğine de dikkat çekti. Asıl amacın ülkelerle daha iyi bir koordine kurarak Çin’in bölgeyi domine etmesinin önüne geçilmesi olduğunu belirtti.