5G, Huawei ve TikTok tartışmalarının ardından ABD-Çin gerilimi bu sefer de uzaya taşındı. Çin'in attığı adımlar hakkında sürekli temkinli açıklamalar yapan ABD, şimdi de Çin'in uzay planlarını bir tehdit olarak gördü.

E-Devlet'ten depremzedelere yönelik çalışma E-Devlet'ten depremzedelere yönelik çalışma

Çin'in Chang'e 5 aracını 24 Kasım'da Ay'a göndermesinden sonra ABD Uzay Kuvvetleri Generali John Raymond'tan bir açıklama geldi. John Raymond, ABD'nin, Çin ve Rusya'nın uzayda tehdit unsuru olmasına karşı müttefiki olan ülkelerle ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini söyledi. Çin, 24 Kasım'da Chang'e 5 isimli aracını Ay'a göndermişti. Chang'e 5'in Ay'dan taş ve toprak numuneleri alıp Dünya'ya dönmesi bekleniyor. Bu durum ise uzay çalışmaları yapan diğer ülkeler tarafından merakla takip ediliyor. Çin geçen yıl da Ay'ın uzak yüzüne iniş yapmıştı.

Çin uzay üssü kurmak istiyor

Chang'e 5'i Ay'a göndermesinin ardından açıklama yapan Çin uzay lideri Xu Hongliang, Ay'da ve Güneş Sistemi'nin diğer bölgelerinde büyük hedeflerinin olduğunu, Chang'e 5'in ardından yeni Chang'e görevlerinin de olacağını, Ay'da 2030 gibi uluslararası bir uzay üssü kurmayı hedeflediklerini açıkladı. Çinli lider 10 yıllık planlarına diğer ülkeleri de dahil etmek istediklerini belirtti. Çin'in, planlarına diğer ülkeleri de katarak rakiplerinin önüne geçmek istemesi ABD'yi endişelendiriyor. Soğuk Savaş döneminden beri yaşanan uzay yarışlarında ABD liderliğini koruyor. Fakat Çin, Ay yüzeyinde ve Dünya yörüngesinde uluslararası uzay üsleri kurma planlarıyla ABD'ye meydan okumak istiyor.

Çin, Mars'tan Dünya'ya örnekler getirme, Jüpiter'e uzay sondaları gönderme gibi kısa vadeli, yüksek bütçeli planlara da sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Çin ve ABD arasındaki bu gelişmeler yeni bir uzay yarışının daha olabileceğinin kapısını araladı.