İsrail, askeri ürün ve siber sistem satışında rekor seviyede İsrail, askeri ürün ve siber sistem satışında rekor seviyede

ABD Deniz Kuvvetleri gelecek beş yılda 21 adet orta boy drone gemisini kendi bünyesine eklemeyi hedefliyor. Geçtiğimiz günlerde ABD Deniz Kuvvetleri, gelecek 30 yıla yönelik bir strateji planı yayınlamıştı. Yayınlanan plan insansız sistemler, otomasyon ve drone ile insan arasındaki bağın deniz muharebesi için önemini dikkate alıyor.

The National Interest tarafından yapılan habere göre 2026 yılına kadar ABD Deniz Kuvvetleri orta, büyük ve çok büyük olmak üzere çeşitli boyutlarda toplamda 21 adet insansız deniz aracı edinmek istiyor. Bu deniz araçlarından 8’i deniz altında geri kalanı ise deniz üstünde operasyon yürütebiliyor olacak.

Deniz Kuvvetleri bir süredir komuta–kontrol, gözetleme, denizaltı avlama, muharebe ve füze savunmasında kullanılabilecek büyük bir insansız araç tasarlamak için çalışıyor.

Deniz muharebeleri için insansız çalışan otonom sistemlerinin insanlı sistemlere göre avantajlı olabileceği alanlardan biri gözetleme ve bilgi toplama. İnsansız bir gemi ya da denizaltında çalışan bir araç, insan müdahalesine ihtiyaç duymadan aylarca faal halde bilgi toplayabilir ve topladığı bilgileri çeşitli ağlar ile gönderebilir. 2015 yılında konu hakkında yazılmış bir makaleye göre denizaltı drone'ları açık denizde 70 gün boyunca hiçbir müdahaleye ihtiyaç duymadan faal halde kalabilecek.