Robotik unsurların muharebe sahasındaki etkinliği artıyor!

Güney Kore, 8,8 milyar dolar değerinde silah tedarik edecek Güney Kore, 8,8 milyar dolar değerinde silah tedarik edecek

ABD Deniz Piyadeleri, yakın zamanda M72 roketatarın eğitim versiyonunu taşıyan bir robot köpeği test etti. Bu, ABD ve yabancı askeri güçlerin, özellikle de Çin ve Rus silahlı kuvvetlerinin, dört ayaklı insansız kara sistemlerini silahlandırma fikrine artan ilgisinin son örneği olarak öne çıkıyor. Ancak bu noktada, kullanılan dört ayaklı robot köpeğin Amazon gibi platformlardan kolayca temin edilebiliyor olması konuyu farklı bir aşamaya getiriyor.

Kaliforniya Twentynine Palms'ta yer alan Deniz Piyadeleri Hava-Kara Muharebe Merkezi’ndeki Deniz Piyadeleri Hava-Kara Görev Kuvveti Eğitim Komutanlığı (Marine Air Ground Task Force Training Command's, MAGTFC) Taktik Eğitim ve Tatbikat Kontrol Grubu (Tactical Training and Exercise Control group, TTECG) üyeleri, robot köpeği geçtiğimiz ay test etti.

Her ne kadar detay bilgilere ulaşılmasa da görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla deniz piyadelerinin test ettiği robot köpek yukarıda bahsedildiği gibi Amazon vb. online platformlarda satın alınabilen ve fiyatı ürün başı 2700-3500 dolar civarı olan bir insansız sistem gibi gözüküyor.

ABD Robot Köpek_3

Robot köpeğin sırtındaki silah sistemi, M72 serisi roketatarları tutmak ve ateşlemek için tasarlanmış bir montaj parçasının yanı sıra sağ tarafta öne bakan bir GoPro kamera yerinden oluşuyor. Ek kameralar, hedefleme lazerleri ve diğer aksesuarları monte etmek için kullanılabilecek çeşitli raylar da robot sistem üzerinde yer alıyor.

Eylül testinden bir video, robot köpeğe monte roketatarın güvenlik nedeniyle her iki yanında kum torbaları bulunan statik bir konumdan sorunsuz bir şekilde ateşlendiğini gösteriyor. Daha sonra, bir deniz piyadesinin roketatarı montaj yerinden çıkardığı ve sistemin sahada nasıl yeniden yüklenebileceğini gösterdiği görülüyor.

ABD Robot Köpek_4

Süre içerisinde öncelerinde bomba imha faaliyetlerine yönelik ortaya çıkan bu konseptin zamanla merdiven inme veya çıkma gibi daha karmaşık fiziksel hareketleri gerçekleştirebildiği anlaşılınca görev sınırlarının da genişleyebileceği düşünüldü. ABD ordusunun şu an Ghost Robotics’in dört ayaklı insansız kara aracının (quadrupedal unmanned ground vehicle, Q-UGV) silahsız örneklerini öncelikle keşif ve güvenlik görevleri için kullanmaya başladığı biliniyor.

ABD ordusunun ticari olarak ulaşılabilen bir insansız sistemi silahlandırma faaliyeti Ukrayna-Rusya çatışmalarından alınan bir ders gibi gözüküyor. Ticari ucuz droneların düşman zırhlı birlikleri ya da piyade unsurlarına karşı gerçekleştirdiği saldırılar, saldırıyı gerçekleştiren taraf için hem psikolojik hem de maddi açıdan büyük bir avantajın oluşmasını sağlıyor. Robot köpek üzerinde gerçekleştirilen bu test, ABD’li karar alıcılarının tıpkı ticari dronelarda olduğu gibi kolayca ulaşılabilen ve “silahlaştırılabilen” sistemleri dikkate aldığını gösteriyor. Şu an testleri gerçekleştirilen sistemler her ne kadar aktif hizmette yer almayacak gibi gözükse de bu testlerden kazanılan tecrübeler ile yakında dünyadaki çoğu ordunun bünyesinde benzer ürünlerin yer alması beklenebilir.