ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İngiltere ve Avusturalya ile birlikte gerçekleştirdikleri Hint-Pasifik bölgesi güvenlik ortaklığının sonucunda öfkelenen Fransa’yı “hayati ortak” olarak nitelendirdi.

Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde

Sputnik'in haberine göre Blinken, ABD Savunma Bakanı Llyod Austin ile Avustralya dışişleri ve savunma bakanları eşliğinde Washington'da gerçekleştirilen görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu. Blinken, Avustralya ile imzalanan denizaltı alım anlaşmasının ardından Fransa ile gerilen ilişkiler hakkında değerlendirmeler yaptı.

Blinken, Fransa'nın Hint-Pasifik bölgesinde “hayati bir ortak” olduğunu söyledi ve Washington'un Paris ile iş birliğine devam edeceğini ifade etti. Washington’un denizaltı anlaşmasını açıklanmadan önce Fransız makamlarla temas halinde olduğunu söyleyen Blinken, "Fransa ile Hint-Pasifik'te ve dünyanın bir çok yerinde inanılmaz derecede yakın iş birliği içerisindeyiz. Böyle olmaya da devam edeceğiz. Bu ilişkiye, bu ortaklığa çok değer veriyoruz" şeklinde konuştu.