ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yabancı medya mensupları ile düzenlenen çevrimiçi basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Blinken, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin ifadelerini de yorumladı. Konuyla alakalı olarak yöneltilen bir soruya “Biden yıllardır taşıdığı görüşlerini ifade etti. Bu konuda, senatörken de başkanlık kampanyalarında da açıktı. ABD başkanı olarak da bu konuda tutarlıdır. Dolayısıyla bunun sürpriz olmaması gerekir.” dedi.

Biden’ın demokrasi ve insan haklarını dış politikanın ana parçalarından biri haline getireceğine dair sözleri hatırlayan Blinken, “Bunun bir parçası olarak da özellikle de bir daha olmaması için tarihe yönelik bir anlayış ve geçmişte yaşanmış kıyımları ifade etmektir. Başkan’ın da belirttiği gibi (24 Nisan) Anma Günü anması kurbanları onurlandırmak içindir, suçlama yapmak için değil.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Biden arasında gerçekleşen telefon görüşmesine yönelik değerlendirmelerde de bulunan Blinken, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok iyi bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtmem gerekiyor. Aynı zamanda bir araya gelmeyi de dört gözle bekliyorlar" dedi.

ABD ve Türkiye’nin beraber çalışması gereken çok konunun olduğuna değinen Blinken, iki ülke arasında anlaşmazlıklar olsa da NATO açısından Türkiye’nin kritik bir ortak olduğu ve Türkiye ile ABD’nin küresel ve bölgesel birçok ortak menfaatinin bulunduğunu ifade etti.

Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi

Blinken, "Tıpkı Türkiye’den beklediğimiz gibi Türkiye’ye anlaşmazlıklarımızı açık ve dürüst bir şekilde iletme konusunda saygı borçluyuz." açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini almasına da temas eden Blinken, S-400’lerin alınmaması konusunda da açık olduklarını ve bunun da kimseyi şaşırtmaması gerektiğini kaydetti.

Blinken, "S-400 alımı doğrudan verilen vaatlere ters. Tüm müttefikler NATO 2016 Varşova Zirvesi'nde Rus ekipmanlarına bağımlılığı azaltacağına dair vaat verdi, artıracağına dair değil. S-400’lerin alınması ABD’nin güvenliğine, müttefik askeri teknolojiye, personele tehdittir aynı zamanda ABD ve Türkiye’nin uzun zamandır ittifak ettiği NATO içindeki uyumun altını oyuyor. Aynı zamanda ittifakın karşı karşıya kaldığı zorluklara etkili bir şekilde karşı koymak için gerekli olan ortak çalışabilirliğini de zedeliyor." ifadelerini kullandı.

Ayrıca, S-400’lerin Rus savunma sektörü ve ordusunun Türkiye’ye erişimine yol açtığını ifade eden Blinken, ABD’nin kongreden geçen CAATSA yasası kapsamında Türkiye’ye yaptırım uyguladığına değindi.

S-400 konusunda Türkiye ile bir yol bulmayı umut ettiklerini belirten Blinken, "Ancak Türkiye’nin ve bu konuda diğer bütün ABD müttefiklerinin Rusya’dan gelecekte silah almaması veya (Türkiye’nin) ek S-400’ler almaması önemli." dedi.

Blinken, gelecek süreçlerde Rusya’dan yapılacak silah alımlarının da CAATSA kapsamında yeni yaptırımlar getirebileceğini de belirtti.

Blinken, Yunanistan’ın S-300’ler için uyguladığı Girit modelinin Türkiye tarafından S-400’lere uygulanmasına yönelik bir soruya ise söz konusu iki örneğin birbirinden çok farklı olduğu cevabını verdi.