ABD, F-16 Blok 70 konusunda Kongre'ye olumlu sinyal gönderdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Kongre'ye gönderilen 17 Mart tarihli mektup, Yasama ve Kongre İlişkilerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Naz Durakoğlu imzasını taşıyor. 

Mektupta Durakoğlu’nun mektupta ABD ve Türkiye arasındaki gergin ilişkilere değinmesinin yanı sıra Türkiye'nin Ukrayna'ya desteğini ve savunma bağlarını "bölgede kötü niyetli nüfuza karşı önemli bir caydırıcı" olarak nitelendirdiği belirtiliyor.

Mektupta, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini satın almasının ardından ABD tarafından uygulanan yaptırımlarla ve Türkiye’nin F-35 programından atılmasıyla Türkiye’ye ''önemli bir bedel ödetildiği'' ifade edildi.

Öte yandan Kongre üyelerinin ABD Dışişleri Bakanlığı'nın olumlu yöndeki beyanına rağmen satışı reddeceği tahmin ediliyor.

F-16 Blok 70 Türk Hava Kuvvetleri’ne ne katar?

5. nesil savaş uçaklarının faaliyete geçtiği günümüz dünyasında Türkiye’nin de hava gücü kabiliyetlerini geliştirecek adımlar attığı hepimizin malumudur. Türkiye, 1996 yılında başlayan F-35 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi’ne henüz Ar-Ge aşamasındayken dahil olmuş ve Hava Kuvvetleri için uzun vadeli planlarını buna göre yapmıştır. Sonrasında ortaya çıkan Milli Muharip Uçak projesi de Türkiye’nin gelişen havacılık trendlerini takip ettiğinin bir göstergesidir.

Türkiye, yerli savunma sanayii hamlelerini başarılı bir biçimde ortaya koyarken karşılaştığı açık ve örtülü ambargolar ise milli güvenliğimize karşı çıkan en önemli sorunlardır. CAATSA yaptırımlarının SSB özelinde uygulanması ve Türkiye’nin ortağı olduğu F-35 programından yersiz bahaneler ile çıkarılması, yeni çözüm yolları aramamızı ve kendi kaynaklarımızı optimal seviyede kullanma becerimizi artırmaktadır. Ancak bulunduğumuz bölge ve karşı karşıya olduğumuz tehditler karşısında kısa/orta/uzun vadeli çözümler bulmak için de çalışmamız gerekmektedir.

Türkiye’nin F-35 programından çıkması ve Milli Muharip Uçak’ın envantere giriş tarihinin 2028’li yılları bulacak olması, kısa ve orta vadede çözüm arayışlarını da beraberinde getirmektedir. Olası bir F-16V alımı da Türkiye’nin kısa vadede alabileceği en önemli önlem olarak karşımızda durmaktadır.

Dronların korkulu rüyası İLTER ihracatta hız kesmiyor Dronların korkulu rüyası İLTER ihracatta hız kesmiyor

Lockheed Martin tarafından geliştirilen yeni nesil F-16 konfigürasyonu F-16V, bugün piyasadaki en yeni ve en gelişmiş F-16'dır. Diğer F-16 konfigürasyonlarındaki uçaklar 4. nesil olarak adlandırılırken F-16V ise 4.5 nesil olarak adlandırılmaktadır. 2015 yılında ilk uçuşunu gerçekleştiren F-16V, halihazırda Lockheed Martin tarafından birçok ülkeye satılmaktadır.

Hem donanımsal hem de yazılımsal olarak F-35 ve F-22 radarları ile benzerlik taşıyan APG-83 AESA radarı bünyesinde bulunduran F-16V, Legion Pod ile IRST kabiliyetini de barındırıyor. Northrop Grumman'ın gelişmiş APG-83 AESA radarı; daha fazla durumsal farkındalık, esneklik ve tüm hava koşullarında daha hızlı hedefleme sağlıyor.