ABD askeri yönetimi, özel kuvvetlerde performans artırıcı ilaçların kullanımını tespit edebilmek için adım atıyor!

ABD Donanması, önümüzdeki kasım ayından itibaren özel harekat birliklerine steroidler ve diğer performans artırıcı ilaçların kullanımı konusunda rastgele testler uygulayacak.

ABD silahlı kuvvetlerinde rastgele ilaç testlerini uygulayacak ilk birim deniz kuvvetleri olacak. Ancak Kara Kuvvetleri Özel Harekat Komutanlığı, herhangi bir başlangıç tarihi belirlenmemiş olmasına rağmen yakın tarihlerde aynı yolu izleyerek ilaç testlerine başlayacağını açıkladı.

Navy Seal 2

İlaçların kullanımı ordu genelinde sınırlı fakat belirli bir düzeyde yer edinmiş olarak görünüyor. Yönetim, bu testlerin başlangıcına maliyet ve bu tür testleri yapan az sayıda laboratuvarla sözleşme yapılmasını gerektirmesi gibi sebeplerle karşı çıkıyordu. Askeri komutanlıklar bireysel düzeyde bir sorun algıladıklarında ara sıra testler yapıyorlar, ancak rutin ve rastgele testler yapmak için Pentagon'dan özel izin almaları gerekiyor.

ABD Hava Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri özel harekât komutanlıkları henüz benzer bir politika değişikliği talebinde bulunmadı.

Donanma komutanlığından aktarılan bilgilerde her ay rastgele dört birimin seçileceği ve her birimin yüzde 15'inin test edileceği yer aldı. Bu, ayda 200 denizciye tekabül edecek ve testleri pozitif çıkanlar disiplinle veya işten atılmayla karşı karşıya kalacak.

Navy Seal 3

Aylardır üzerinde çalışılan duyurunun itici faktörlerinden biri, bir Navy SEAL adayının geçen yılın başında ölmesiydi. 24 yaşındaki Kyle Mullen, SEAL'lerin zorlu “Cehennem Haftası” testini tamamladıktan sadece birkaç saat sonra bayıldı ve akut zatürreden öldü. Bir rapor, Mullen'ın "kendi kötü davranışı nedeniyle değil, görev sırasında" öldüğü sonucuna vardı. Testlerde vücudunda performans arttırıcı ilaçlara dair bir kanıt bulunmamasına rağmen, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı tarafından hazırlanan bir raporda, gerekli kan ve idrar örneklerinin mevcut olmaması nedeniyle bazı steroidler açısından taranmadığı ve sonrasında arabasında çok sayıda ilaç şişesi ile şırınga bulunduğu belirtildi.

Mısır’dan uçak motorları için iki anlaşma  Mısır’dan uçak motorları için iki anlaşma 

Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı’nın SEAL eğitimine ilişkin daha geniş araştırması, performans artırıcı ilaçların kullanımının seçkin komando olmak isteyenler arasında önemli bir sorun olduğunu işaretledi ve çok daha sağlam testler yapılmasını önerdi.

Donanma Özel Harp Komutanı Tuğamiral Keith Davids, taramaya izin verecek politika değişikliğini talep etmiş ve Ocak ayında Pentagon personel müsteşarı, Donanma Özel Harp Kuvveti içerisinde rastgele test yapılmasına izin veren bir kararı onaylamıştı.

Navy Seal 4

Söz konusu test yalnızca yaklaşık 9 bin aktif görevli askeri personeli ve komutadaki aktif görev altında yer alan yedekleri kapsıyor. Ordu Özel Harekat Komutanlığı sözcüsü Yarbay Mike Burns, sistemin rastgele test için de onaylandığını ve bir program geliştirmek için çalıştıklarını paylaştı. Donanma, bu ayın sonuna kadar test sözleşmesinin finansmanı için 225 bin dolar sağladı. Programın önümüzdeki iki yıl boyunca yıllık yaklaşık 4,5 milyon dolara mal olması bekleniyor.

Yapılan testlerde sonucun olumlu çıkması durumunda personele bilgi verilecek, ön soruşturma yapılacak ve uyuşturucunun yasal bir sebebi yoksa denizci disiplin cezasına çarptırılacak ve kuvvetten uzaklaştırılacak. Personel bir SEAL veya SWCC adayı ise eğitimden çıkarılacak.

Komutadan gelen bilgilere göre personelin meşru tıbbi durumları tedavi etmek için reçeteli ilaç almasına izin verilmeye devam edilecek.