Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri yürüttüğü bir tatbikat ile Çin donanma unsurlarına karşı nasıl eylem alacağını gösterdi.

Stealth (düşük görünürlük/görünmezlik teknolojisi) özelliğine sahip robotik sistemlerin ve geliştirilmiş iletişim sistemlerinin kullanıldığı tatbikatta, uzak mesafelerden yüksek teknolojiye sahip füzeler fırlatıldı.

Rusya ve Belarus’tan Ukrayna’ya karşı ortak tatbikat Rusya ve Belarus’tan Ukrayna’ya karşı ortak tatbikat

Forbes sitesinde yer alan haberde tatbikata ilişkin bilgilere yer verildi. ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait denizaltılara ek olarak, insanlı ve insansız deniz araçlarının da katılımıyla yapılan tatbikatta hava desteği insansız hava araçları ile sağlandı. Tatbikat, ABD Deniz Kuvvetleri’nin gelecek savaş senaryolarında Çin kuvvetlerine nasıl karşı koyacağını göstermiş oldu.

Çin Silahlı Kuvvetleri denizaltılar, bombardıman uçakları ve füzelerin dâhil olduğu “erişimi engelleme (anti access)” sistemlerini konuşlandırarak, Batı Pasifik bölgesini ABD gemileri için çok tehlikeli hale getirebileceğe benziyor. ABD bu sorunun üstesinden gelebilmek için insansız hava araçlarına güveniyor.

Tatbikatta, İHA’lar sayesinde hedeflerin yerleri tespit edilmiş ve sonrasında bir muhrip gemisinden hedeflere füze atışı gerçekleştirilmiştir.