İlk askeri devriyesini 2031 yılında yapması beklenen Columbia programı, yıllardır ABD donanmasının öncelikleriden biri konumunda. Columbia sınıfı denizaltıları Ohio sınıfının yerini alacak.

Perşembe günü ABD Savunma Bakanlığı tarafından anlaşma hakkında yapılan açıklamalara göre, Columbia sınıfı denizaltılarının üretimi için yapılan 9.47 milyar dolarlık anlaşma aynı zamanda parçaların testlerinin ve mühendisliğinin yürütülmesini de kapsıyor.

Defense News tarafından yapılan habere göre, denizaltı programının tasarımı ve vadesinin, şimdiye kadar ABD tarafından yapılan tüm denizaltılarınkini geçtiği söyleniyor. Şu anda tasarımın yeniden üstünden geçirilerek tamamlandığı ve ilk aracın üretiminin bütünüyle bitirildiği bir sürece geçilmesinin planlandığı belirtildi. İlk geminin doğru bir şekilde tamamlanması için çaba sarf ediliyor.

Donanmanın tahminlerine göre Columbia programdaki her bir denizaltı için 7.5 milyar dolar harcanacağı göz önüne alındığında, Columbia programının oldukça pahalı olduğu görülüyor. ABD 2021 mali yılı içerisindeki gemi inşası için ayrılan bütçenin 20 milyar dolar olarak açıklandığı bilgisinden yola çıkarak, 2026 yılına gelindiğinde gemi inşası için ayrılan toplam bütçenin yüzde 38’inin Columbia programı tarafından kullanılması planlanıyor. Ancak ABD Savunma Bakanlığı’nın denizde artan Çin tehdidine karşı donanmalarının genişletilmesi gerektiğine inandığı bir süreçte, gemi inşası için ayrılan bütçenin önemli bir kısmı sadece Columbia programı için harcanmış olacak.

Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı