ABD Donanması'nın gerçekleştirdiği ‘Digital Horizon’ etkinliğiyle yeni insansız teknolojilerin mevcut unsurların arasında yer alması hedefleniyor.

Navalnews'in haberine göre ABD Donanması; Dijital Ufuk adı verilen etkinlikle gelecek yaz sonuna kadar dünyanın ilk insansız su üstü gemisi filosunun kurulacağını,  yeni insansız teknolojilerin mevcut unsurlar arasına entegre edilmesinin sağlanacağını açıkladı.

Brezilya ile İsveç arasında karşılıklı uçak tedariki için görüşme Brezilya ile İsveç arasında karşılıklı uçak tedariki için görüşme

ABD Donanması 5'inci Filo ve Birleşik Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Brad Cooper, "Bu yeni insansız teknolojilerden yararlanarak ve bunları yapay zeka ile birleştirerek, bölgesel deniz güvenliğini artıracak ve caydırıcılığı güçlendireceğiz. Bu herkesin işine geliyor.” şeklindeki ifadeleriyle yapay zekanın deniz üzerindeki güçlerini artıracağına dikkat çekti.

ABD, Yeni İnsansız &  AI Sistemleri Entegrasyon Etkinliği

Cooper, ABD 5'inci Filosu genelinde yeni teknoloji entegrasyonunu hızlandırmak için Eylül 2021'de Task Force 59 adlı bir ekip kurdu. Görev gücü, kuruluşundan bu yana Bahreyn ve Ürdün'deki (Akabe) operasyonel merkezlere bir dizi yeni insansız sistem konuşlandırdı.

“Digital Horizon” etkinliği, (10 tanesi ilk kez ABD 5'inci Filosu ile çalışacak) 15 farklı tipte insansız teknolojileri ortaya koyan 17 endüstri ortağıyla gerçekleşecek.