ABD Deniz Kuvvetleri, insansız deniz aracı kabiliyetlerini geliştirmeye devam ediyor!

Son zamanlarda gerek Ukrayna-Rusya gerekse de Filistin-İsrail çatışmalarında kabiliyetlerini kanıtlayan insansız sistemler, hava unsuru yoğunlu operasyonlardan sonra deniz tabanlı faaliyetlerde de dikkatleri üstüne çekiyor.    

Huntington Ingalls Industries firması, “Lionfish System” programına yönelik olarak dokuz adet küçük insansız sualtı deniz aracı (small unmanned undersea vehicles, SUUV) üretme hususunda deniz kuvvetleri ile sözleşme imzalandığını duyurdu.

Sözleşmenin önümüzdeki beş yıl içinde toplam değeri 347 milyon dolardan fazla olacak şekilde 200 araca kadar büyüme potansiyeli bulunuyor.

ABD Donanma Deniz Sistemleri Komutanlığı tarafından yönetilen sözleşme, kuvvete yeni nesil SUUV teslimatının yanı sıra yardımcı destek ekipmanları ve mühendislik hizmetleri gibi ek konuları da kapsıyor.

Lionfish System_1

Lionfish Sistemi, üretici firmanın 2022'nin başlarında ABD Donanması’nın yeni nesil SUUV’lara yönelik resmi programı olarak seçilen REMUS 300’ü temel alan açık mimari tasarıma sahip, taşınabilir, iki kişilik bir deniz aracıdır.

REMUS 300 insansız sualtı deniz aracının uygulamaları arasında mayın karşı tedbir, arama ve kurtarma, çevresel değerlendirme, hidrografik araştırma, açık deniz petrol ve gaz operasyonları, denizaltı muharebe ve gözetim gibi faaliyetler yer alıyor.

Standart bir REMUS 300:

ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı
  • 56 kg ağırlık,
  • 2,3 metre uzunluk ve 19 cm çap,
  • 305 m'ye kadar dalış yapabilme,
  • 5 knot maksimum hız özellikleri ile öne çıkıyor.

Aracın 1,5kWh, 3kWh veya 4,5kWh lityum iyon pil seçenekleriyle esneklik sunan güç kaynağı, 6 ila 18 saat arasında değişen şarj süreleri ile 10 ila 30 saat arasında kullanım imkanı sunuyor. İnsansız deniz aracının standart versiyonu 110 km maksimum menzile sahipken, uzun kullanım tasarımlı versiyonu bu mesafeyi 165 km'ye kadar çıkarabiliyor.