Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, filosundaki elektronik muharebe sistemlerini güçlendirme yolunda adımlar atıyor.

Havacılık ve savunma teknolojileri şirketi olan L3Harris Technologies Inc. yetkililerinden yapılan açıklamada ABD Hava Kuvvetleri’ne EC-37B Compass Call elektronik harp jetinin ilkinin teslim edildiği ifade edildi. 

Söz konusu proje ABD ve müttefiklerinin harekat kuvvetlerini desteklemek amacıyla elektromanyetik saldırı yeteneklerini kullanma misyonunu şekillendiriyor. Jetin sahip olduğu saldırı kabiliyeti silah sistemlerine ek olarak komuta-kontrol ağları arasında önemli bilgilerin aktarımını engelleyerek düşman iletişimini, radarını, navigasyon sistemlerini bozmayı ve hava savunmasını bastırmayı amaçlıyor.

İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor

EC_37B_2

BAE Systems yetkililerince yapılan açıklamada ilk EC-37B jeti teslimatının uçağı kullanacak taraflar açısından önemli bir kilometre taşı olduğuna işaret edildi. Zira projedeki ekibin Compass Call görev ekipmanını EC-130H tipi bir uçaktan daha küçük bir uçak olan Gulfstream G550 platformuna tamamen entegre edebilmesi zor bir görev olarak değerlendiriliyordu. Bu çalışmayla birlikte ABD Hava Kuvvetleri’nin 40 yıllık EC-130H filosunun alandaki görevi sonlanmış ve EC-37B’nin gelecek yıllardaki yeri belirlenmiş oldu.

Compass Call Nedir?

Compass Call, düşman birliklerin özellikle muharebe alanındaki koordinasyon yapısını tahrip etmeyi amacıyla düşman komuta ve kontrol, radar ve navigasyon sistemlerini bozan “havadan taktiksel elektronik saldırı silah sistemi”dir.

Lockheed_EC-130H_Compass_Call

1981’den bu yana EC-130H platformunda hizmet veren Compass Call sistemi yeni dönemle birlikte EC-37B platformuna entegre ediliyor.