The Wall Street Journal’a göre Biden yönetimi, bilgisayar korsanlarının kripto para birimleri kullanarak fidye yazılımı saldırılarından kâr etmesini zorlaştıracak yeni önlemler almayı planlıyor. Önümüzdeki haftanın başlarında Hazine Bakanlığı’nın, kuruluşları fidye ödemek için dijital para kullanmaktan caydırmak için tasarlanmış yaptırımlar ve rehberlik uygulayacağı bildiriliyor.

Tekno Keşif'in haberine göre yaptırımlar arasında bilgisayar korsanlarıyla işbirliği yapan işletmelere yönelik para cezaları ve diğer cezalar yer alıyor. seneın ilerleyen saatlerinde Hazine Bakanlığının, fidye ve diğer yasa dışı faaliyetler için bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimlerinin kullanımını daha fazla sınırlamak için yeni kara para aklama ve terör finansmanı düzenlemesi uygulaması da bekleniyor.

2022'de Türkiye'de 138 bin 445 siber saldırı engellendi 2022'de Türkiye'de 138 bin 445 siber saldırı engellendi

Eski bir Hazine Bakanlığı yetkilisi olan Ari Redbord: “Bu tür bir eylem, fidye yazılımı ödemelerini kolaylaştıranların peşine düşmek için agresif ve proaktif bir yaklaşım olacaktır” dedi.

Boru hattı saldırısı ABD’nin bazı bölgelerinde yakıt kıtlığına yol açtıktan sonra Biden, federal kurumlar arasında daha iyi bilgi paylaşımını talep eden bir yürütme emri imzaladı.