“Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor “Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor

ABD, Orta Doğu'daki savunma altyapısını güçlendirmeye devam ediyor.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Genel Komutanı Michael Corella Cumartesi günü Bahreyn’de düzenlenen bir konferansta, gelecek yıl Körfez sularında 100’den fazla insansız deniz aracının kullanılacağını duyurdu.

The Defense Post'un haberine göre Corella’ın bu duyurusu, İsrailli milyarder Idan Ofer'in sahibi olduğu Liberya bandıralı petrol tankeri Pacific Zircon'un 14 Kasım'da Umman Körfezi'nde seyir halinde İran'a bağlı gruplara ait bir insansız hava aracıyla (İHA) saldırıya uğramasının ardından geldi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve ABD Merkez Komutanlığı; Tel Aviv-Washington ve Tahran arasında mevcut gerilimi bir kez daha artıran bu saldırıdan İran'ı sorumlu tutmuştu.

Manama Diyaloğu forumunda konuşan Corella, “Gelecek yıl bu zamanlar Force-59, denizaltılar da dahil olmak üzere iletişim kuran 100'den fazla insansız deniz aracından oluşan bir filo konuşlandıracak” ifadelerini kullandı.

 Corella, ayrıca insansız deniz araçlarının yanı sıra Ortadoğu’da insansız hava araçları için pilot program hazırlandığını söyledi.