ABD’nin Güney Kore’ye ihracatları devam ediyor!

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kore Cumhuriyeti'ne AIM-9X Blok II ve Blok II+ Sidewinder Füzeleri ile ilgili ekipmanı kapsayan satış için onay verdi.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) 52,1 milyon dolarlık anlaşmayı Kongre'ye resmen bildirdi.

Kore Cumhuriyeti'nin talebi;

  • 42 adet AIM-9X Sidewinder Block II+ Taktik Füzesi,
  • 10 adet AIM-9X Sidewinder Captive Eğitim Füzesi (CATM),
  • 5 adet AIM-9X Block II+ Sidewinder Taktik Güdüm Birimi (GU),
  • 3 adet AIM-9X Sidewinder CATM Güdüm Birimi (GU) içermektedir.

Paket ayrıca füze konteynırları, yedek parçalar, destek ekipmanları, yayınlar, teknik dokümantasyon, personel eğitimi, ABD Hükümeti ve yüklenici temsilcilerinin teknik yardımını içeriyor.

Raytheon Missiles and Defense (RMD) bu işlem için ana yüklenici olarak belirlendi. Halihazırda AIM-9X Blok II versiyonunu kullanan Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri, bu füzeleri Boeing F-15K Slam Eagle, Lockheed Martin KF-16 Fighting Falcon ve F-35A Lightning II savaş uçaklarına entegre etmeyi planlıyor.

AIM-9X SIDEWINDER MISSILE

Çin, Taliban hükümetini tanıdı mı? Çin, Taliban hükümetini tanıdı mı?

Bugünkü sözleşme onayının zamanlaması, Kuzey Kore'nin kısa süre önce orta menzilli balistik füzeler için yeni yüksek itiş gücüne sahip katı yakıtlı motorlar için yer testleri yaptığı iddiasıyla aynı zamana denk geliyor.

Bu karar, Dışişleri Bakanlığı tarafından Salı günü açıklanan ve Güney Kore'ye 650 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen Standart Füze-6 (SM-6) gemiden atılan füze önleyicileri ve ilgili ekipmanların potansiyel satışına yönelik bir başka onayın hemen ardından geldi.