HÜRJET 9'uncu test uçuşunu gerçekleştirdi HÜRJET 9'uncu test uçuşunu gerçekleştirdi

ABD Hava Kuvvetleri, bugünün ve geleceğin muharebeleri için yeni nesil silahlar geliştiriyor. Hava kuvvetlerinin odağında ise yapay zeka sistemleri, hipersonik silahlar, drone'lar ve lazerler gibi alanlar yer alıyor.

ABD Hava Kuvvetleri, güçlerini geliştirmek için planladığı 2030 yılını ve daha da ilerisini kapsayan “Bilim ve Teknoloji Stratejisi” programını 2019 yılında yayınlanmıştı.

Warrior Maven tarafından yapılan habere göre ABD Hava Kuvvetleri, “Bilim ve Teknoloji Stratejisi” programını hızlandırıyor. ABD Hava Kuvvetleri'nin araştırma laboratuvarlarında görev yapan yetkili bir kişinin verdiği röportaja göre, hava kuvvetleri bu programla teknolojik bir yenilik oluşturmak istiyor.

2030 strateji programının odaklarının arasında yapay zeka sistemleri, otonomi, hipersonik teknolojisi, mikro elektronik, kuantum yönlendirilmiş enerji ve biyoteknoloji yer alıyor. “Bilim ve Teknoloji Stratejisi” programı ile geliştirilen teknolojiler komünikasyon ve gelecek nesil silahlar gibi hava kuvvetlerini alakadar edecek tüm alanlardaki gelecek projeleri destekleyecek.