ABD Hava Kuvvetleri, C-130 Hercules uçaklarına yeni gelişmiş pervaneler üretmek üzere Raytheon Technologies ile 135 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza attı.

The Defense Post'un haberine göre söz konusu anlaşma ile C-130 Hercules uçağının elektronik kontrol sistemleri, yedek parçaları ve NP2000 pervane sistemleri üretilip teslim edilecek.

Anlaşma kapsamında çalışmaların 19 Haziran 2028'de tamamlanması bekleniyor.

USAF orders more NP2000 Propeller Systems for National Guard and Air Force  Reserve C-130H Fleets - Armada International

Raytheon Technologies yetkilisi Quinlan Lyte anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada "güvenilirlik ve bakım kolaylığının müşteriler için önemli olduğuna" dikkat çekerek ABD Hava Kuvvetleri'nin filosunu "performansı ve uçuş güvenliğini" artırmak ve işletme maliyetini düşürmek için yenilemekte olduklarını kaydetti.

C-130 Hercules uçağının performansını artıracağı düşünülen sekiz kompozit kanatlı pervane sistemi; tüm sistemi sökmeden tek tek çıkarılabiliyor ve bu da bakım çalışmalarını daha verimli hale getiriyor.

Pervane sistemlerine yönelik çalışmaların Raytheon'a bağlı Connecticut'taki tesisinde gerçekleştirileceği kaydedildi.

İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor

C-130 Hercules

ABD Hava Kuvvetleri'ne ait C-130 Hercules askerî nakliye uçağı; engebeli, toprak pistlerden çalışmak üzere tasarlanmış taktik bir kaldırma uçağıdır.

Yardımcı helikopterler, zırhlı araçlar ve askeri personel dahil olmak üzere büyük boyutlu kargo taşıyabilen C-130 Hercules; 19.05 tona kadar olan yükleri havadan bırakabilip saatte 671 km hıza kadar uçabiliyor.