ABD Hava Kuvvetleri'nin F-15E Strike Eagle savaş uçakları için ürettiği gelişmiş yeni radar uyarı ve elektronik harp paketi Eagle Pasif/Aktif Hayatta Kalma Sistemi (the Eagle Passive Active Warning Survivability System - EPAWSS) yakın zamanda gerçekleştirilen büyük çaplı bir tatbikatta test edildi. Yapılan testler, EPAWSS'in F-15E'lerin beka kabiliyetini önemli ölçüde artırdığını gösterdi.

BAE Systems tarafından geliştirilen EPAWSS üretim amacının, F-15E Strike Eagle savaş uçaklarından en az 2040 yılına kadar faydalanabilmek ve olası bir savaş durumunda en zor koşullu hava sahası ortamlarında hayatta kalabilmesi olduğu belirtildi.

Yeni elektronik harp paketi EPAWSS elektromanyetik spektrumu örnekleme, yüzey ve havadan gelen tehditleri belirleyip daha hızlı ve daha akıllı yanıt vererek ortadan kaldırma özellikleriyle dikkat çekiyor.

Ayrıca EPAWSS, modern hava savunma sistemlerine karşı hızlı tepki yetenekleri sağlamasıyla öne çıkıyor.

DEARSAN Nijerya Donanmasını modernize edecek DEARSAN Nijerya Donanmasını modernize edecek

Halihazırda kullanılan AN/ALQ-135 Taktik Elektronik Harp Sistemi'nin yerini alacak olacak yeni elektronik harp sisteminin, Nisan 2023'den itibaren F-15E savaş uçaklarına entegrasyonu planlanıyor.