ABD'nin Hindistan'ı CAATSA yaptırımlarından muaf tutmasına yönelik yeni bir açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alan Hindistan'ın CAATSA yaptırımları konusundaki muafiyetine yönelik açıklamada bulundu.

Price, Hindistan'ın CAATSA yaptırımlarından muaf tutulmasının henüz netlik kazanmadığını ve Washington'ın konuyla ilgili Yeni Delhi ile görüşmeye devam edeceğini dile getirdi.

Açıklamasında "Tüm müttefiklerimizi ve ortaklarımızı, Rusya ile CAATSA kapsamındaki yaptırımları tetikleme riskini doğurabilecek alımlardan vazgeçmeye çağırdık" ifadelerine yer veren Price, Hindistan'a yönelik özel bir hükmün söz konusu olmadığını kaydetti.

ABD'nin Hindistan ile savunma ilişkisinin son yıllarda büyük oranda gelişme kaydettiğine dikkat çeken Price, bu alandaki iş birliklerinin devam etmesini beklediklerini ve Hindistan ile stratejik ortaklıklarına değer verdiklerini vurguladı.

TEKNOFEST İzmir’de hayaller Roketsan ile gökyüzünde TEKNOFEST İzmir’de hayaller Roketsan ile gökyüzünde

Hindistan'daki Narendra Modi yönetimi ile Rusya arasında S-400'ün Hindistan'a ihracatına yönelik yaklaşık 5 milyar dolar değerinde bir anlaşmaya imza atılmıştı.